reklama

Grilovací sezona začíná. Tady je několik vychytávek!

Krásné počasí přeje večerům venku a grilování. Jak připravit grily, čím je vyčistit a jaké jsou nejlepší vychytávky na grilování? Podívejte se!

Foto: ISIFA/Thinkstock

Grilování patří mezi nejoblíbenější letní činnost. Vařit venku s partou kamarádů a užívat si hezké počasí. Jistě se už těšíte na domácí hamburgery, špízy, steaky či grilované ryby. Vrhneme se na to s několika vychytávkami!

Jak správně vyčistit grily a co vše je před novou sezonou nutné připravit? Společně se podíváme, jaké přípravky mohou vyčistit mastný rošt, a vybereme několik užitečných pomocníků, kteří nám k šťavnatému masíčku dopomohou.

Generální úklid by měl být základ

Jistě jste své rošty a elektrické či plynové grily měli uložené někde v garáži či v zahradním domku. A protože se snažíme grilovat do poslední chvíle, většinou na podzim uklízíme velmi rychle a na nějaké čištění není čas. Proto bychom se na generální úklid měli vrhnout teď.

Tady je několik zajímavých tipů, které bychom při čištění roštů, hořáků a lávových kamenů neměli opomenout.

  • Nepoužívejte čisticí prostředky na pečící trouby.
  • Vyhněte se odmašťujícím přípravkům s kyselinou.
  • Zabraňte tomu, aby se na vnitřní straně grilu hromadil tuk.
  • Dbejte na údržbu po každém pečení.
  • Vnitřní komory grilů můžete oškrábat plastovou škrabkou.
  • Na čištění roštů nepoužívejte houbičku na nádobí.
  • Grilovací kameny nesnesou prudké zchlazení.

Myslete na kontrolu

Dřevěné uhlí:

Z topeniště je třeba odstranit připečený popel. Pomocníci na dřevěné uhlí se dají dobře rozebrat, proto by neměl být problém odstranit všechny nečistoty a mastný prach. Mastnotu z grilovací mřížky umyjete nejlépe horkou vodou s jedlou sodou.

Čtěte také: Grily na dřevěné uhlí: Vyberte si z evergreenů i žhavých novinek

Nejste-li majitelem klasického krbu, musíte rozebrat i nohu od grilu, kde je zabudovaný ventilační systém, mastnota se najde i tam. Na krytky větracích otvorů použijte speciální oleje na údržbu, abychom zabezpečili jejich snadné otvírání a zavírání. Trápí-li vás na roštu koroze, nechte ho nahřát nad intenzivním roštem, pevným drátěným kartáčem vše očistěte a po zchladnutí namažte běžným rostlinným olejem.

Plyn:

Prohlédněte knoflíky hořáků a gumové hadičky s rozvodem plynu. Úzké části vyčistíte bambusovou jehlou, ucpané dírky na hořáku hrotem zavíracího špendlíku a nezapomeňte hořáky promazat olejem, který se používá na panty u dveří (WD40). Následně se přesvědčte, že nikde neuniká plyn. Nemůžete-li najít díru v hadici, stačí ji potřít roztokem vody a saponátu v poměru 1:1, v narušeném místě se budou tvořit bublinky.

Náš tip: Plynové grily: Pohodlí a luxus na zahradě i na cestách

Lávové kameny:

Tady vás čeká nejmenší údržba. Během grilování vstřebávají tuk a mastnotu a zabraňují vzplanutí. Po několika sezonách je jednoduše vyměníte (2 kg stojí okolo 300 Kč).

Ochutnejte: Domácí hamburger přímo od Pohlreicha!

Lávová deska slouží pro zdravější grilování. Když skončíte s pečením, nečistoty ještě za tepla seškrábněte. Mastnota materiálu jen prospívá, proto nepoužívejte žádné mycí prostředky.

Co nejraději grilujete? Jaký je váš oblíbený recept? Podělte se s námi o vaše zkušenosti v diskuzi pod galerií.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pár rad a tipů, jak grilují známí šéfkuchaři

Foto návod: Vyrobte si svatební kytici i květinu do klopy

Nemůžu mít děti. Cítím, že žiju zbytečně


Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama