reklama

5 zaručených tipů jak šetřit výdaje za domácnost

Zdá se vám, že pořád navyšujete zálohy na vodu, elekřinu a plyn a stejně ve zúčtovacím období doplácíte? Peníze můžete šetřit i díky zdánlivým maličkostem.

Foto: iStock

Topíme, svítíme, pereme, myjeme, pracujeme na počítači. Všechny tyto samozřejmé služby, které v domácnosti potřebujeme, nás ale stojí víc a víc financí. Jaké triky a tipy využít, abychom přece jen pár stovek,nebo i tisícovek za rok ušetřili?

1) Dejte přednost LED světlům

Využíváte stále pro svícení klasické žárovky, protože LED světla a úsporné žárovky jsou příliš drahé? Děláte chybu. Nejenže tyto zdroje mají mnohonásobně delší životnost, oproti klasickým žárovkám až osmnáctkrátkrát, ale pokud budete navíc důsledně zhasínat v místnostech, kde se nikdo nezdržuje, můžete ušetřit až osmdesát procent nákladů na svícení.

2) S nižšími teplotami na praní ušetříte

Věděli jste, že snížením teploty praní z 90 na 60 stupňů ušetříte až pětadvacet procent nákladů? Stejně tak mytím nádobí můžete snížit náklady až o třicet procent, pokud myjete na eko program. Předpírku proto používejte opravdu jen tehdy, když je to potřeba, stejně tak mírně zašpiněné nádobí myjte v rámci šetrnějšího programu.

3) Vytahujte se zásuvky i nabíječky na mobil

Lednice by v místnosti měla mít vždy kolem sebe prostor a měla by být co nejdál od tepelných spotřebičů. Čerstvě uvařené jídlo vkládejte do lednice až po vychladnutí a často rozmrazujte.Stokoruny až tisíce ročně můžete zbytečně utratit, pokud elektroniku necháváte zapnutou v pohotovostním režimu, monitory v režimu spořiče obrazovky, nebo nabíječky v zásuvkách i po nabití. Proto spotřebiče poctivě vypínejte hlavním vypínačem nebo vytažením ze zásuvky.


4) Regulujte topení

Radiátory by měly být volné, při vytápění by jim neměly překážet těžké závěsy či kusy nábytku. Dbejte také na dodržování doporučených teplot, přičemž platí, že nejtepleji (22-24 °C) by mělo být v koupelně a nejchladněji (17-19 °C) na chodbách. Pokud odcházíte do práce, snižte teplotu na 17 °C, při dlouhodobějším opuštění domova až na 15 °C.

5) Přejděte k výhodnějšímu dodavateli služeb

Projděte si smlouvy s dodavateli energií, případně i poplatky za finanční produkty nebo splátky půjček. Možná narazíte na skryté rezervy, o kterých jste neměli ani tušení. Ačkoli změny dodavatelů a poskytovatelů, ať už se jedná o dodavatele energií, telefonní operátory či finanční společnosti, zatím v české společnosti stále nejsou moc běžné, výběrem výhodnějšího produktu třeba u konkurence lze ročně ušetřit až tisíce korun.

Ušetřit můžete například konsolidováním úvěrů do jedné půjčky. "Díky Partnerské konsolidaci mají páry žijící ve společné domácnosti možnost sloučit všechny půjčky obou partnerů do jedné, získat tak nižší úrok i měsíční splátku než měli původně a ušetřit peníze celé rodině," říká Cyril Křůpala ze společnosti Cofidis.

Blažek: Přišli jsme o 250 milionů, nikdo smoking nepotřebuje. Pro záchranu udělám vše | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama