reklama

Byla vybrána barva roku 2015. Vítězem je MARSALA

Jaká je hlavní barva pro rok 2015? Vítězem se stala MARSALA. Příjemný zemitý tón...

Foto: homedecormadeez.com

Barvou pro rok 2015 se stala MARSALA. Na chvíli, kdy se zvolí odstín pro další sezonu, čekají netrpělivě všichni designéři, módní návrháři i další kreativní profese. O jakou barvu se jedná?

Vítěznou barvu vyhlásila společnost Pantone Color před několika dny. Tento zemitý odstín červeného vína Marsala je příjemný, nenásilný a dá se vhodně kombinovat.

Pantone Color

"Přirozeně robustní a zemitě vínově červená. Marsala obohacuje naši mysl, tělo i duši," píše o barvě na svém webu Pantone. Mnoho módních návrhářů a designérů ji zařadilo už v podzimních kolekcích, ale její čas teprve přijde.

Doporučujeme: Jednoduché triky designérů. Interiéru dodají šmrnc

Pantone Color Institut volí trendy barvu pro jednotlivé roky na základě doporučení expertů mnoha zemí. Ti se scházejí na tajných schůzkách několikrát do roka. Přesně tam vznikají palety pro všechny, kteří se zajímají o módu, estetiku, design, prostě o vše, co je spojené s kreativitou.

Historie barev:

60. léta - zářivá růžová, oranžová, fialová

70. léta - zemité odstíny zlaté, zelené, oranžové

80. léta - živé barvy orchidejí

2009 - žlutá Mimóza

2010 - tyrkysová

2011 - citronová

2012 - zářivý odstín mandarinkové

2013 - smaragdově zelená

2014 - zelenomodrá

2015 - Marsala, v paletě ji najdete pod kódem 18-1438

Kde se vzal název MARSALA

Jméno barvě dalo silné červené víno, které pochází ze západního cípu ostrova Sicílie. "Červenohnědý základ poukazuje na sofistikovanou a přirozenou zemitost. Marsala je decentně svůdný odstín, který nás vtahuje do své všeobjímající hřejivosti," vysvětluje význam barvy Leatrice Eismanová, výkonná ředitelka Pantone Color Institute.

A právě v interiéru nám pomůže dodat hřejivou a útulnou atmosféru. V matném odstínu vás zavede do světa přírody, lesklé povrchy dodají nábytku i doplňkům punc luxusu. Využijete ji hlavně ve větším prostoru s vyššími stropy. A co víc, dá se výborně kombinovat.

Jakou barvu přidat?

Mnozí odborníci se shodují, že patří spíše k podzimním odstínům. Což zapříčinil odstín hnědé, který v Marsale najdeme. Ale bavit vás bude i v létě. Pokud si nejste jistí, nebojte se k ní použít všechny neutrální barvy. Fantasticky hraje s šedou či jantarovou. Nic nezkazíte zlatými doplňky či případně kombinací se zelenou, která spíše tíhne k šedozelenému odstínu či tyrkysové.

Nebojte se ji využít v prostoru. Není křiklavá jako červený odstín a zároveň nenudí jako hnědá barva. Místnosti opticky zmenší, proto s tím předem počítejte, když si ji vyberete při malování.

Jak se vám odstín červené barvy líbí? Napište nám v diskuzi pod článkem.

Úvodní foto: homedecormadeez.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Luxusní byt, který má 9 pater? Ano, ve věži kostela

Nejdojemnější fotka Facebooku. Vnuk chová svou babičku

Jíte správně? 20 potravin pro ploché břichoDámy si vyměňovaly prádlo. Výzvu si užila i Jennifer Lopezová | Video: Instagram, TikTok, Twitter, Facebook
reklama
reklama
reklama