reklama
 

Jak si uspořádat dům a žít šťastněji: Zkuste to podle feng-šuej

Kdo by nechtěl být šťastnější? Žít v souladu s okolím i sám se sebou, nechat věci jen tak plynout a přirozenou cestou doputovat k vnitřní harmonii... Jakkoli utopistická se vám může předchozí věta jevit, její realizace možná je. Alespoň přiblížit se k ní můžete prostřednictvím feng-šuej.

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

O feng-šuej už jste možná slyšeli. Jde o tradiční čínské učení, jehož kořeny sahají hluboko do historie. Vychází z principů přirozeného proudění energie v prostoru a jejího působení na okolí, respektive člověka. V podstatě se dá říct, že feng-šuej je prostá interakce mezi lidmi a jejich prostředím.

Feng-šuej je v různých, navzájem si podobných formách praktikováno už několik tisíc let. Pokud bychom se chtěli dostat až na samý počátek tohoto učení, museli bychom začít nejspíš u šamanských rituálů a přírodních náboženství starověké Číny. Nejranější feng-šuej bylo směsí věštění, rituálů, magie a uctívání předků. 

  Feng-šuej má i svou slovanskou odnož. Mnoho doporučení i lidových pořekadel, které jsme po svých předcích převzali, až nápadně připomíná některé ze zásad starobylé čísnké nauky. Louka, k citátu, žena.cz

Energetické principy učení byly využívány třeba u předpovídání počasí,  určování nejvhodnější doby pro setí nebo volbu nejpříhodnějšího místa pro stavění sídla. 

Termín je složený ze dvou samostatných slov. Feng znamená vítr (přeneseně vzduch) a šuej voda. Vítr (vzduch) a voda jsou dva přirozené elementy, které proudí a pohybují se všude na Zemi. A jsou také zcela zásadní pro přežití.

O filozofii a umění feng-šuej by se dalo psát dlouhé hodiny, což ale není předmětem tohoto článku. Naopak - jeho cílem je představit vám několik jednoduchých zásad a způsobů, jak si uspořádat dům tak, aby v něm energie proudila nekomplikovaně a vy jste se v prostoru cítili dobře.

Více v naší grafice.

Mohlo by vás zajímat

reklama
reklama