reklama

Bonsaje: Jak začít s jejich pěstováním?

Bonsaje mohou být překrásným orientálním doplňkem do vašeho bytu. Jak o ně pečovat a jak je zastřihovat se dozvíte v našem článku.

Foto: Profimedia.cz

Bonsaje jsou důkazem krásy orientálního umění. Miniaturní stromy v malých miskách jsou zajímavým doplňkem každého interiéru. Podívejte se, jak si doma udělat bonsaj a jak o ni pečovat.

V překladu Bon znamená miska a sai strom. Dokonalé zastřihování a tvarování vyvolává iluzi, že máme doma starodávné stromy, které už něco pamatují.

Pokojové bonsaje nemusí být jen v podobě stromků, ale šikovné ruce si bonsaj vytvarují i z některých sukulentů a jiných rostlin. Nejdůležitější u pěstování bonsají je jejich pravidelné zalévání, ale s opatrností, abychom je nepřemokřily. Se zálivkou vás jistě poradí buď proškolený personál tam, kde si budete bonsaj pořizovat, ještě lépe zkušený pěstitel.

Moje první bonsaj

Jako bonsaje pro začátečníky se doporučují drobnolisté fíkusy a citrusy. S těmito stromečky si můžete pohrát. Pořídíte je doslova za pár korun, proto jsou ideální na první experimentování.

Podobně nenáročné jsou venkovní bonsaje, které se tvarují podle vašeho vkusu, a není třeba dodržovat předepsané styly. Ostatně, co pěstitel, to originální zakřivení, tvar a podoba. Mezi nejvhodnější druhy k venkovnímu pěstování, patří borovice, jalovec, habr, klohyně nebo lípa či buk. Jediné, co byste měli zachovat, je dominanta kmene a vzhled starého stromu.

Jak tvarovat bonsaje

Bonsaje máme převážně spojené s Japonskem, ale daleké kořeny sahají až do Číny. Japonci tvarování bonsají okopírovali a hodně zjednodušili. Jednotlivé styly zastřihávání bonsají vznikly pouhým pozorováním volně rostoucích stromů.

Chcete-li začít z vlastních zásob, musíte vyndat stromek ze země ještě hodně mladý a s co největším balem bez porušených kořenů. Na začátek tvarování bude třeba nakoupit bonsajistické dráty, speciální nůžky a další náčiní. Tvarování je buď na vás, nebo si vyhledejte konkrétní styly a ty se snažte dovést do dokonalosti.

Čtěte také: Tipy na nenáročné pokojové rostliny: Tyhle vydrží vše

Když se projdete po okolí svého bydliště, najdete sazeničky malých stromků, které jsou nafoukané a uchycené v chodníku či přímo na vaši zahradě. Opatrně tyto sazeničky vyjměte a odstraňte polámané  kořeny. Při sázení použijte substrát nejlépe stejný, kde rostla sazenice. Na dno nádoby dejte drenáž z kamínků a rostlinu důkladně zalévejte.

Bonsaje se tvarují zastřiháváním nebo drátováním vždy odspodu. Pokud si koupíte vzrostlejší stromek, vystříhejte nejprve zahušťující větvičky. S drátem, který vám pomůže tvarovat větvičky do žádané podoby, pracujte nejlépe v době, kdy rostlina nemá listy.

Styly tvarování bonsají

  1. Volně vzpřímený styl - kmen je jen lehce zvlněný
  2. Vzpřímený styl - kmen je rovný a směruji kolmo nahoru
  3. Polokaskádový styl - kmen je ohnutý k zemi, ale stále vodorovný
  4. Kaskádový styl - kmen se naklání k zemi, vrchol kmene je až pod úrovní nádoby
  5. Šikmý styl - bonsaj má zešikmený kmen, který představuje strom v silném větru

Bonsaje šokovaly svět

V Evropě se Bonsaje představily až v 19. století. Ale bonsaje se u nás více rozšířily až po druhé světové válce, kdy je vojáci dovezli z Dálného východu. Tyto zakrslé stromky se staly velmi oblíbenými a jen o pár let později se dostaly i do Československa. Dnes jsou bonsaje běžně k dostání v hobby marketech a existuje celá řada specializovaných prodejen, kde zakoupíte mnoho druhů, odborné publikace a kde se vám dostane užitečných rad.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chystáte se realizovat zahradu? Na co si dávat pozor

Vypěstujte si bylinky v okně. Zavěste je místo záclony

Éčka v potravinách: V čem jsme lepší než Evropa

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama