reklama

9+1 odporných činností, které doma musíte vykonávat

Zeptali jsme se vás, co považujete za nejodpornější činnosti v domácnosti? Tak jste odpovídali...

Foto: Thinkstock

Už jste někdy přemýšleli nad tím, jaká činnost v domácnosti patří k opravdu těm nejodpornějším a proč? My jsme se zeptali přímo vás. Obecně vyplývá, že nesnášíte čištění čehokoliv, co zapáchá nebo vypadá nevábně.

Tady je devět favoritů a jeden závěrečný bonus, o kterých si myslíme, že do této kategorie také svým způsobem patří.

Dohadujete se s manželem o tom, kdo vyčistí odpad ve sprchovém koutě nebo vynese do popelnice kočkolit? Při otázce, co je nejodpornější činností v domácnosti, jste také zmiňovali luxování, žehlení a mytí nádobí, ale my hledali opravdové šílenosti. Podívejte se na žebříček těch neodpornějších prací, které prostě někdo doma udělat musí, i když se mu hnusí.

Záchod je horkým favoritem

"Čistím toaletu každý týden, ale opravdu nenávidím, když zvednu prkénko, že ho umyju, a je to tam! Krve by se ve mně nedořezalo, ale vyčistit se to prostě musí. Bohužel to vždycky padne na mě." (Jitka T.)

Ano, čištění toalety patří k nejméně oblíbeným činnostem v domácnosti, o kterou se rozhodně nikdo nepere. Pomoci mohou jen vonné prostředky, gumové rukavice a kvalitní štětka.

Odpad plný vlasů

Že to není odporné? Tak naši čtenáři mají zcela jiný názor a my z redakce s nimi souhlasíme. Nejšílenější domácí prací je čištění sítka od vlasů a zbytků mýdla ve sprchovém koutě.

"Člověk by nevěřil, jak náročné je žít s osobou, která má dlouhé vlasy. Sítko je třeba vyndat každý týden, jinak nám neodtéká voda. S manželkou se vždycky dohadujeme, na kom je s úklidem řada." (David J.)

Náš tip: Jak vyčistit odpad? Zapáchá a ucpává se? Poradíme!

Poklad pod sedačkou

"Jednou za čas je třeba zvednout nebo odsunout sedačku. Zvláštní, co vše se pod ní může ukrývat. Obzvlášť pokud máte malé děti. I když pravidelně vytírám, najdeme nějakou tu svačinu, kterou si naše malá dcerka schovala na horší časy." (Lada K.)

Říká se, že je lepší mít sedačku na nožičkách, protože se pod ní dá vytřít. Ale ruku na srdce, kdo mopem pravidelně zajíždí pod každý kus nábytku?

Když zvířátka mají potřebu

"Já hrozně nerada vynáším kočičí záchod. Je to pro mě hodně náročné, abych ten smrad vydýchala." (Pera Š.)

I když jsou domácí mazlíčci vašich dětí, dřív nebo později připadne péče o ně na vás. A to se pak vynášení kočkolitů, sbírání bobků po pejscích a čištění podestýlky od králíka či morčete jen tak nevyhnete.

Špína v pračce! Je to možné

V dnešní době se snažíme uspořit, kde se dá. Pereme na nízkou teplotu a ještě ke všemu s krátkým programem. Většina běžných prostředků bakterie samo o sobě nezlikviduje. Mikroorganismy v pračce zůstávají a rozkládají se. Abyste je zabili, je třeba příležitostně pouštět program alespoň na 60 °C.

"Zcela nenávidím čištění dávkovacího šuplíku na prášek a aviváž u pračky. Když člověk zapomene, je to až k nevíře, jak jinak bílý šuplík zčerná." (Mirka T.)

Čtěte také: Jak odstranit zápach a plíseň z pračky

Černá špína jsou zbytky z pracích prostředků, a to převážně těch tekutých. Jedinou možností, jak této černé stopě předejít, je pravidelné vytírání šuplíku po každém praní. Když skončíte s poslední várkou, nechte dvířka i šuplík otevřený, dokud dostatečně pračka neproschne.

Klávesnice je tajná skrýš

"Jednou za čas vezmu klávesnici a otočím ji vzhůru nohama. Upřímně nezvládám pohled na drobky a zbytky, které vypadávají. Pokaždé se zařeknu, že nebudu u počítače jíst, ale za nějaký čas opakuji stejný proces. Čistit pravidelně se mi nechce, tak to podle toho vypadá." (Míra P.)

Ne nadarmo se říká, že klávesnice patří k nejšpinavějším místům v domácnosti, hned po klice u dveří a houbičce na nádobí.

Doporučujeme: Jak vyčistit televize, monitory a klávesnice. Poradíme

Zapomenuté maso

Velmi nás překvapilo, jak často se stane, že rozmrazujete maso v mikrovlnné troubě a zapomenete na něj i několik dní. I u nás v redakci se k tomu někteří přiznali.

"Pro mě nejodpornější činností bylo vyklízet mikrovlnnou troubu od tři dny starých a zapomenutých jater. Musel jsem to venku u popelnice hodně dlouho rozdýchávat." (Láďa Š.)

Pokud se tak stane, následuje náročný a dobře promyšlený proces. Nasadit si kolíček na nos, raději ještě zadržet dech, zavřít oči, popadnout "tlející" maso a utíkat do popelnice.

Mytí nádobí v jedné vodě

"S rodinou jezdíme v neděli ke tchyni na oběd. Ze srdce tuto činnost nenávidím, ale co bych pro svíčkovou neudělal. "Maminka" nemá myčku, tak se na nádobí vrhám ručně, ale nesnáším její úsporná opatření. Aby se neplýtvala voda, napustí se dřez a vše prochází jednou vodou. Mastná oka, zbytky jídla a jiné libůstky, tomu říkám humus." (Marek P.)

S panem Markem souhlasíme, ale na druhou stranu se není čemu divit, člověk šetří, kde se dá.

Návštěva ze světa plísní

Dobře izolované fasády, kvalitní okna a špatný způsob větrání. To jsou všechno faktory, které plísně přímo vybízejí, aby se nastěhovaly do naší domácnosti. A takové oškrabování zelenomodrých chomáčků ze zdi či oken, to chce silný žaludek.

Náš tip: Jak vyčistit troubu a mikrovlnku? Nasypte do nich sůl!

Ono vůbec šílené je jakékoliv odstraňování plesnivého jídla, ať už jste jej zapomněli hluboko v lednici, ve spíži nebo jste našli ukrytou sklenici se šťávou pod dětskou postelí. Věříme, že takto uměle vypěstovaný penicilín patří k odporným činnostem nás všech.

"Ve chvíli, kdy najdu v aktovce svého syna týden starou svačinu, tak bych mu ji nejraději nacpala do pusy, aby viděl, jak nechutné to je. Doufala jsem, že s věkem se to zlepší, ale je to ještě horší. Nepřipravuji s ním úkoly ani pomůcky do školy, takže mi jde svačina po čtrnácti dnech sama naproti." (Marcela H.)

Čtěte také: Jak na plíseň domácí? Rady, které fungují!

Příkrmy: Radost i starost

Většinou jsme nadšení, že nám děti krásně rostou a baští, ale když přijde řada na první příkrm, třeba brokolicový, to pak koukáme, jak "odpudivě" ta dobrota může vypadat. A už jste je někdy ochutnali? Vzpomeňte si, jak se tváříte, když ji musíte dostávat ze zdi, bryndáčku či dětské sedačky a snažíte se svou malou ratolest přesvědčit o tom, jaká je to dobrota.

Nepatří to mezi nejodpornější činnost, ale skvělý zážitek to také není, že?

Jaká je ta vaše nejodpornější činnost, při které jste si řekli, tak tohle teda nezvládnu? Našli jste nějakou společnou z těch, které jsme vybrali od čtenářů? Co byste v životě doma neudělali, protože se vám to prostě hnusí? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak udělat z muže kutila? Předstírejte nešikovnost

Jak levně vyčistit připálenou žehličku?

10 věcí, které vám nikdo neřekl o vašem prvním bytě

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama