reklama

8 tipů, jak si správně zařídit domácí kancelář

Jak si správně zařídit domácí kancelář? 8 tipů.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Práce z domova vám dává nejen možnost uspořádat si čas a práci podle svého, ale také příležitost zařídit si domácí kancelář. Protože to bude vaše místo soustředění a kreativity, musí být dobře zorganizované, ať máte vždy po ruce vše, co potřebujete. Na druhou stranu by mělo být také příjemné a veselé, protože v něm budete trávit mnoho času.

"Studie ukazují, že v barevné a hezky zařízené kanceláři je člověk produktivnější," říká Blanka Pinkavová ze společnosti PAPERA s.r.o., distributor kancelářských a školních potřeb. Jak si tedy zařídit domácí kancelář?

Chce to dobrou přípravu

"Ať už pracujete v malém bytě nebo v rodinném domě, mít vlastní prostor na soustředění, i když třeba malý, je velice důležitá součást práce z domova. Měli byste se proto zaměřit na jeho design, ať je vám pohodlný, ale také byste v něm měli být rádi. Nemusíte do kanceláře investovat hodně peněz, stačí dobře vybírat," dodává Blanka Pinkavová.

8 tipů do začátku

Výběr místa

Ideální je samozřejmě samostatný prostor, kde se budete moci zavřít a nikdo vás nebude rušit. Takový luxus si mohou ale dovolit jen někteří vyvolení. Stavíte-li dům a doteď jste s pracovnou nepočítali, pak nezoufejte, podle odborníků vám postačí i pouhých osm metrů čtverečních. Zavřený prostor vytváří pocit klasického zaměstnání a vám půjde práce mnohem lépe. Nejhorší místností pro kancelář je ta, která je průchozí.

Doporučujeme: Práce z domova: Jak pomůže vám a jak zaměstnavateli?

Pokud vám musí stačit kout v obývacím pokoji nebo ložnici, pak pamatujte, že vaše místo by mělo být někde stranou od televize, ať vás neláká si ji během dne zapnout. I když si to nemyslíte, se sledováním televize si rapidně snížíte produktivitu. Stejně tak by vás neměli od práce odvádět další podněty.

Malujeme

Malba na stěnách je také hodně důležitá. Křiklavější odstíny by měli volit pouze ti, co dělají kreativní a uměleckou činnost. Ostatním se doporučují tyto tlumenější odstíny:

  • modrá: podporuje soustředění
  • zelená: uklidňuje a uvolňuje oči
  • hnědá: dodává pocit jistoty

Pracovní stůl

Pracovní stůl si dejte, pokud možno, k dennímu světlu, které je pro vaše oči nejzdravější. Pokud to nejde, nahraďte denní světlo kombinací kvalitní stolní lampy a stropního osvětlení.

Měl by být umístěný tak, abyste viděli na dveře a za zády měli pevnou stěnu. Budete se cítit mnohem více uvolněně a věci půjdou od ruky. Ideální hloubka pracovní desky je 60, 80 a 90 cm. Šířka v rozmezí 70-180 cm a výška by měla být ideálně nastavitelná 70-78 cm.

Kvalitní židle

I když pracujete doma, neznamená to, že vám bude stačit židle od kuchyňského stolu. V žádném případě, zničíte si záda a už po půl hodině nevydržíte sedět. Tento bod by měl patřit mezi položky, na kterých se rozhodně šetřit nebude. Základní pravidla kancelářské židle:

  • Měla by být polohovatelná.
  • Lýtko se nesmí dotýkat sedací plochy.
  • Ideální je na kolečkách.
  • Dostatečně měkká.
  • Bez opěrky rukou a hlavy si ji nekupujte.

Úložné prostory

Možná se vám to nebude zdát důležité, ale i v kanceláři je třeba úložného prostoru na veškeré dokumenty a pomůcky. V dnešní době si můžete pořídit nejen funkční, ale i pěkný úložný systém, který zapadne do designu vašeho zvoleného prostoru.

Náš tip: Jak využít acylpyrin? Na vodní kámen, květiny i lupy!

Nábytek volte kvalitní, ideálním řešením jsou pojízdné kontejnery a uzavíratelné police, na které se méně práší. Také myslete na to, aby se vše dobře udržovalo.

Bez techniky ani ránu

Je několik vychytávek, bez kterých se vaše kancelář nejspíš neobejde. Základem je počítač, ať už stolní nebo notebook, dále se vám dříve či později bude hodit tiskárna, nejlépe tedy rovnou s funkcí kopírování a skenování. Pracujete-li s důležitými údaji, pak si kupte i skartovačku, která účinně zničí osobní údaje či korespondenci, která by se po vyhození neměla dostat do cizích rukou.

Kancelářské doplňky

Kancelářské doplňky mějte někde po ruce a dostatečnou zásobu, ať pro každou sponku nebo sešívačku nemusíte běhat do jiné místnosti. Při své cestě můžete zakopnout o nějaké dítě, které už vás pak nepustí zpět k práci. V těchto věcech si udržujte pořádek, není nic horšího, než mít kolem sebe chaos.

Dekorace a květiny

Hodit se vám budou i živé rostliny, které působí relaxačně a dodají vám pocit, že nejste zavření v kanceláři, ale máte kolem sebe trochu zeleně. Kromě toho pročistí a zvlhčí vzduch. Bude se vám lépe dýchat a místnost se více zútulní.

S příjemnou náladou jde všechno líp, proto nezapomeňte i na nějaké fotografie či hezké doplňky, které však nebudou příliš narušovat vaše soustředění.

Pracovali jste někdy doma? Kde jste měli svou kancelář? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Opuštěné luxusní hotely Evropy: Jde z nich hrůza

Vyhazov za sledování Facebooku a mailů: Je to možné?

Jednoduché cviky vás zbaví bolesti kolen


Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama