reklama

6 věcí, které nesmí chybět v žádné ložnici

Ložnice je místem, kde byste se měli cítit z celého domu či bytu nejlépe. Co by v ní nemělo chybět? Tady je šest nezbytností...

Foto: ISIFA/Thinkstock

Zařizujete byt či dům nebo jen prostě chcete změnu interiéru? Pak máte jedinečnou možnost si vybudovat oázu klidu a pohodlí. Podívejte se na 6 věcí, které by neměly chybět v ložnici.

V této místnosti byste se měli cítit pohodlně, uvolněně a bezpečně. Uvědomte si, že většinu času trávíte v práci a hned v těsném závěsu právě v ložnici. Vše by mělo být podle vašeho vkusu, zájmu a působit na všechny smysly. Díky skvělé atmosféře se vám bude lépe usínat, i když v práci zažijete šílený stres. Jak na to?

Dominanta ložnice

I kdybyste neměli dostatek financí, základem úspěchu je postel. Vybavení, na kterém v žádném případě nesmíte šetřit. Určitě si dobře rozmyslete, kam ji umístíte. Musí k ní mít přístup oba partneři a je jedno, kdo z vás chodí v noci na záchod nebo dřív vstává. Volný prostor je důležitý pro pocit komfortu. Uvažujte i o vhodné šířce. I když se rádi k sobě tulíte, vždy je část noci, kdy chcete mít své vlastní místo, proto na studentské postele s šířkou 140 cm raději zapomeňte.

Doporučujeme: Jak vybrat správnou matraci a postelový rošt. Poradíme!

Správný rošt a matrace jsou zárukou, že vás nebudou za pár týdnů bolet záda. Každý z nás potřebuje zcela odlišný materiál, pružnost a tvrdost. Určitě si nechte poradit ve specializovaných prodejnách, kde vám přesně určí typ, který sedí vaší výšce, váze a případným zdravotním problémům. Nezapomínejte na to, že matrace je nutné po několika letech vyměnit. Interval je ovlivněný vašimi tělesnými proporcemi.

Dále uvažujte do budoucnosti. Je možné, že si za 10 let koupíte postel novou, ale to není jistota. Zvolte vhodnou výšku, aby se vám v pokročilejším věku lépe vstávalo. Matrace na zemi jsou možná fajn, když studujete, ale při častém vstávání k miminku či při nějakých zdravotních komplikacích už to tak jednoduché nebude.

A co ještě patří k dokonalosti postele? Noční stolky. Každý z vás by měl mít alespoň jeden malý noční stolek.

Správné osvětlení

Jako v každé relaxační místnosti byste měli mít hlavní světlo a neměly by chybět ani lampičky vedle postele. Nejenže je využijete při čtení své oblíbené knihy, ale zároveň tlumené světlo pomáhá tělu lépe se připravit na spánek. Kdo chce trošku luxusu, může si pořídit různé zajímavé LED pásky, kterými si barevně podsvítí postel, poličku nebo nějakou niku se svými oblíbenými fotografiemi.

Příjemný došlap

Stále více se setkáváme s místnostmi, ve kterých je plovoucí podlaha. Sama o sobě už působí hřejivým dojmem, ale koberec to není. Pokud ji zvolíte kvůli snadnému úklidu, pak nezapomínejte alespoň na kusové koberce. Ideální jsou příjemné materiály s dlouhým chlupem. Stačí jen malý kousek v místě, kam prvně došlápne noha, když vstáváte.

Správná barva

I u barev interiéru se objevují módní trendy, chcete-li se v ložnici cítit dobře, raději se jimi neřiďte. Platí jednoduché pravidlo. Máte-li tmavou podlahu, stěny by měly být světlejší. Pokud je světlá podlaha, můžete si dovolit sáhnout i po tmavší malbě.

V případě, že máte ložnici na sever, určitě volte žlutý odstín, ten nahradí chybějící slunce. Řídit se vlastnostmi barev je dobré, ale může se to vymstít. Například červená barva stimuluje a dodává sexuální apetit, ale po čase vám začne vadit a rušit.

Dalším pravidlem je, že všeho moc škodí. Ať už si vyberete tu nejšílenější barvu, vždy ji dejte jen na jednu stěnu či část, jinak se budete cítit velmi stísněně. Nebojte se experimentovat. Můžete zvolit tlumené a neutrální barvy a oživit je pestřejšími doplňky, které v případě okoukání jednoduše vyměníte.

Úložné prostory

Každý má tendenci si do své ložnice nacpat skříň na oblečení, ale to není nutné. Pokud máte v domě místo, můžete z jedné místnosti udělat šatnu nebo na ni rovnou myslete při budování. Když už chcete hned vedle postele skříň, zvolte alespoň nižší komodu, která vám prostor nezmenší.

Náš tip: Jak vyřešit úložní prostory? Podívejte se na realizace!

Pro spánek je důležité, aby bylo místo uklizené a v žádném případě se neobklopujte chaosem. Vaše hlava nebude schopná v takovém prostředí vypnout a relaxovat.

Doplňky jsou důležité

I když jsme říkali, že byste neměli mít kolem sebe hodně věcí, nějaké doplňky do ložnice patří. Určitě jsou vhodné různé textilie a materiály, které vám budou příjemné na dotek. Máte-li v ložnici nějaký čtenářský koutek či křesílko na odpočívání, dokupte si různé chlupaté či pletené polštáře.

A jak probudit i ostatní smysly? Nezapomeňte na pár fotografií dětí, rodiny, kamarádů či hezkých momentek z dovolené. To vše jsou drobné podněty, které vám navodí pocit radosti a štěstí.

Nepřehlédněte: 5 interiérových vůní, které doopravdy voní

V neposlední řadě tu máme čich, ani ten bychom před spánkem neměli ochudit. Zkuste chvilku zapálit aroma lampičku nebo si alespoň pořídit do šatny či komody levandulové polštářky. Vybírejte vůně, které podporují uvolnění a pomáhají relaxovat. Nejlepší jsou citrusy, citronová tráva, meduňka, skořice či levandule. Ale pozor, vždy jen jemnou vůni, z které vás nerozbolí hlava.

Co podle vás nesmí chybět v ložnici a co naopak nesmí překročit práh? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak pěstovat houby doma a sklízet je celý rok? Poradíme

12 důvodů, proč nechat své partnery masturbovat

Jak se zbavit pracovního stresu za pouhých pět minut?Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama