reklama

4 rychlé tipy, jak správně rozmístit nábytek

Jak správně rozmístit nábytek, aby prostor působil příjemně a útulně? Tady jsou čtyři snadné a rychlé tipy.

Foto: ISIFA/Thinstock

Umístit jednotlivé kusy nábytku je stejně důležité, jako jejich design samotný. Když je přesunete špatně, můžete zcela zabít jejich tvar, barvu a smysl celého pokoje. Tady jsou čtyři jednoduché tipy a pravidla, jak nábytek vhodně instalovat.

Dozvíte se, jak nábytkem celý prostor zvětšit, zútulnit a jak mu dodat svěží vzhled. Postačí jen jedno odpoledne a máte nový interiér! Příjemnou atmosféru neuděláte jen pomocí doplňků, vezměte to hezky od základu.

Rovnováha místnosti

Nejprve se na celý prostor podívejte z hlediska "vizuální hmotnosti". Prvky, které mají velkou vizuální hmotnost (hned si vysvětlíme), přitahují naši pozornost jako první. Jsou v místnost dominantní. Většinou jde o neobvyklé tvary, pestré textury, světlé barvy, velké rozměry. Příkladem je jasně červená židle před béžovým nábytkem. Jak s takovými věcmi naložit?

  • Máte-li v místnosti obrovský krb, musíte druhou stranu pokoje vyrovnat větším kusem nábytku.
  • Nemůžete do stejnobarevného prostoru umístit jinak barevnou jednu věc, vždy bude vybočovat. Doplňte ji dalším nábytkem ve stejné či o odstín jiné barvě.

Doporučujeme: Jak patinovat nábytek? Jednoduché rady a tipy

  • S pestrými textiliemi opatrně. Je-li v obývacím pokoji takto originální sedací souprava, doplňte ji jednobarevnými polštáři a na druhý konec pokoje dejte tento vzor jen velmi decentně. Například jako tapetu či vzor na váze.
  • Nikdy nevypadá dobře, je-li nábytek jen na jedné straně pokoje a druhá část je prázdná. Vždy se snažte o rovnováhu počtu, tvaru, velikosti, barev a textur. Je to jednoduché. K tmavému dejte něco světlého, k výrazné textuře hladký povrch, velké křeslo doplní dvě menší, atd.

Sledujte plynulost pokoje

Rozmyslete si, kudy se bude místností procházet, kam nejčastěji jdete otevřít okno, pro oblečení, zapnout televizi, atd. Tyto cesty musí být přístupné. Nikdo není nadšený, když musí obcházet stolek, skříň či pokojovou rostlinu.

Několik tipů:

  • I v jídelně je důležité nechat prostor. Stůl a každá židle by měla být přístupná ze všech stran.
  • Toto platí i v obývacím pokoji. Nezastavujte si sedací soupravu a křesla nábytkem. Nebudete mít při relaxování dobrý pocit.
  • Nejčastější chybou je nábytek u stěny. Je pravda, že to šetří místo, ale nepůsobí to dobře, protože střed místnosti je prázdný. Nebojte se nábytek posunout víc do centra pokoje, jinak rovnováhu nezískáte.
  • Dveře a okna musí zůstat prosvětlená. Je jedno, že dveře moc často nepoužíváte, dopřejte jim světlé dřevo nebo skleněnou plochu. Okna nezastiňujte tmavými závěsy. Tak získáte velký a prosvětlený prostor. Pokud budete moci alespoň k jednomu oknu přijít a nezakopnete cestou o nábytek, uvidíte, že budete velmi spokojení.

Pozor na neviditelné stěny

O čem mluvíme? Je to jednoduché. Jde o jakési pomyslné čáry architektů. Když vám končí zábradlí, v jeho prodloužené délce pokračuje neviditelná stěna. Máte-li schodiště do patra v obývacím pokoji, měl by být nábytek vždy na jedné nebo druhé straně (když si provázkem dál protáhnete zábradlí, uvidíte tu hranici), nikoliv přesně na linii, kde pomyslně pokračuje zábradlí.

Náš tip: 15 způsobů, jak ušetřit místo v malém bytě

Jinak je to s neviditelnou stěnou v místnosti do tvaru písmene L. S tou se dá dobře pracovat, můžete v ní vytvořit dvě různé části, které právě ve spodním rohu tohoto písmene oddělíte velkým květináčem či knihovnou. Tyto věci umístěte kolmo na stěnu a vaše mysl a oči získají pocit, že máte najednou dvě místnosti. Dobře se tak v obývacím pokoji vytváří čtenářský kroužek nebo v dětském pokoji prostor na hraní a odpočinek.

Pohyb oka

Nevytvářejte náhlé přechody. Vedle velkého křesla dát malinkou židli je nesmysl. Netvořte vrchol a údolí, ale dopřejte vaším očím plynulost a zábavu. Když se po pokoji rozhlédnete, musí to být příjemné.

Využívejte k tomu rostliny, textilie, lampy, poličky. Vyvažte nízké a vysoké něčím středním. Toto pravidlo je v rozmisťování nábytku téměř nejdůležitější. Je třeba vytvořit kompaktní celek.

Užívejte si svou přeměnu interiéru. Uvidíte, že když vyzkoušíte tyto tipy, bude váš interiér mnohem útulnější a harmoničtější. Tak hurá na přestavbu!

Máte rádi stejný interiér nebo neustále něco přestavujete a předěláváte? Nějaké tipy na zajímavé rozmístění nábytku? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Sousedé nám nedali poštu. Hrozí exekuce a vystěhování

5 věcí, které máte udělat, až si budete připadat stará

Bizarní fobie: Strach z panenek, zrcadel a přecházení









"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama