reklama
 

4 pokojovky, které vám pokvetou celou zimu

Těšíte se na jaro, až vykouknou květy prvních rostlinek? Zkuste si příjemnou atmosféru navodit rostlinami, které vám pokvetou v bytě a celou zimu.

Foto: Profimedia.cz

Nejkrásnější ozdobou interiéru jsou kvetoucí rostliny. Našli jsme čtyři úžasné pokojovky, které vám pokvetou i v zimě. Poradíme, jak o ně pečovat, abychom je přiměly ke květu.

Zima je dlouhým obdobím, kdy nám radost udělají pouze řezané květiny. Proč si nedopřát trochu jarní atmosféry a nenechat za okny rozkvést nějaký vzácný klenot.

Brambořík, zapomenutá nádhera

Zahradníci jej vyšlechtili do mnoha velikostí a úchvatných barev. Zvláštností je také různost tvarů květů a co víc, úžasně váš byt rozzáří od podzimu do jara. I když vám odborníci budou tvrdit, že jde o jednoletou rostlinu, po sezóně ji nevyhazujte. Stačí na jaře nechat vyschnout hlízy, přes léto je dát odpočívat a  v září je zasadit do substrátu. Přibližně v prosinci už vám udělá radost nový květ.

Když brambořík vykvete bude potřebovat:

  • rozptýlené světlo
  • každých 14 dní tekuté hnojivo
  • chladnější místnost
  • těsný květináč
  • dostatečnou zálivku přes misku

Náš tip: Jak si ideální bydlení představují ženy? Hlavně šatna!

Brambořík udržujte při teplotách v rozmezí 15-18 °C, pak vám pokvete dlouho. Důležité je, nenechat substrát nikdy uschnout. Pokud si jej přejete mít jako ozdobu na slavnostní tabuli, klidně ho můžete přenést do teplejší místnosti, ale dlouho ho tam nenechávejte, začne brzy žloutnout a rychle odkvete.

Vánoční kaktus je klasikou

Vánoce jsou sice dávno za námi, ale nijak nám to nebrání v tom, pěstovat si za okny nádherný kvetoucí kaktus. Tato pokojovka pochází z deštných pralesů Střední a Jižní Ameriky. Stačí ji dopřát vhodné podmínky a celou zimu bude barevnou ozdobou každého interiéru.

Kaktusy mohou být venku do konce srpna, následně jim většinou patří severní či západní okno. Následuje šest týdnů, po které byste rostlině neměli dopřávat zálivku. Na konci stonků se časem objeví poupata, v tuto chvíli ji postavte do světlé a chladné místnosti. Na konečné stanoviště rostlinu stěhujte až poté ve chvíli, kdy jsou poupata "velká" alespoň 2 milimetry. Od té doby je přímý zákaz s rostlinou jakkoliv manipulovat. Během květu ji hnojte každých 14 dní.

Omamná vůně azalky

Tato rostlina potřebuje po celou dobu vegetace dostatek světla a především chladné stanoviště. Nezapomeňte ani na dobře propustný substrát s nižší hodnotou pH.

Azalky zaléváme tak, aby jsme rostlinu moc nepřemokřili, mohla by nám začít zahnívat. Dopřejeme jim i hnojivo pro pokojové kvetoucí rostliny, ale nesmí obsahovat vápník. Každý starý květ odstraníme, abychom uvolnili místo pro nové.

Květní kalichy Hvězdníku

Z velké cibule se pokouší vyrůst jeden nebo dva vysoké a silné stvoly, na každém z nich objevíte až čtyři zajímavé květní kalichy, které se hodně podobají liliím. Vydrží kvést i několik dlouhých týdnů a to v mnoha barevných odstínech.

Nepatří zrovna k zimním pokojovkám, přesto je každý rok před Vánoci najdete na pultech květinářství. Ideální je v zimě koupit již kvetoucí rostlinu. Jde o speciálně upravený druh, který je postříkaný rychlením, jde o tzv. pěstování bez klidového období.

Dobře snáší suchý vzduch a potřebuje běžný substrát a hnojivo s obsahem draslíku. I pro zkušeného pěstitele je náročné, přimět rostlinu vykvést každý rok opakovaně, proto si ji raději kupujte už nakvetenou.

Klenot za oknem: Orchidej

Rostlina ideální na zimu do pokoje. Miluje teploty do 27 °C. Nezapomínejte na vlhčení, jehož ideální hodnota se pohybuje od 50 do 75 %. Ve vyhřátém domě můžete orchidej postavit do zvlhčovacího tácku, který bude naplněný kamínky a vodou.

Čtěte také: Jak pečovat o orchidej

Potřebují dostatek světla, proto je nejlepším místem přímo okno směřující na východ. V zimních měsících ocení jižní stranu, na které se více ohřeje.

zdroj: ireceptar.cz

Máte i vy své oblíbené pokojové rostliny, které vám zimě udělají radost svými květy? Napište nám nějaké zajímavé tipy a rady, jak docílit toho, abychom měli celou zimu barevnou dekoraci.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Originální sauny z celého světa: Chřipka nebude mít šanci

8 kroků k úspěšnému umělému oplodnění

Odpovídáte: 10 vět, které zaručeně vytočí vašeho muže
Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama