reklama

15 způsobů, jak ušetřit rodinný rozpočet. Je to snadné!

Chcete ušetřit peníze? Máme pro vás 15 praktických rad, jak ulehčit svému rodinnému rozpočtu.

Foto: Profimedia

Určitě už jste mnohokrát kroutili hlavou nad tím, kam se "ztrácí" všechny ty peníze z výplaty. Potřebovali byste ušetřit a nevíte jak? Tady je pár tipů...

Jako první vás zřejmě napadne úspora v podobě zhasínání světla, úsporných spotřebičů a podobně. Neméně důležité ale je, mít systém v rozdělování peněz, tudíž vědět, kde a jak ušetřit. Neříkáme, že z vás uděláme boháče, pokud se ale budete chovat rozumně a přijmete za svá alespoň některá doporučení, určitě ušetříte hezkých pár stovek i tisíců ročně.

Začněte u světel

Není žádným překvapením, že klasické žárovky jsou požíračem našich výplat. Možná byste měli dát na radu odborníků, kteří spočítali, že pokud svítí v bytě 6 obyčejných 100wattových žárovek 1 hodinu, přijdou vás ročně na 1000 Kč.

Logicky tedy vyplývá, pokud je nahradíme "úsporkami" se spotřebou 20 W, náklady se vám sníží o 80 %. Už dávno odzvonilo protivným žárovkám, které se pomalu rozžínají. Stačí se v obchodě jen lépe porozhlédnout. Každá žárovka by měla mít na obalu uvedený čas ve vteřinách, kdy se plně rozsvítí. Určitě si tuto informaci pohlídejte, abyste v kuchyni nečekali tři minuty, než budete moci začít večeřet.

Čtěte také: Naučte školáky hospodařit s penězi: 5 ověřených tipů!

Když chcete být důslední, vyměňte žárovky za LEDky, které spotřebují až desetkrát méně energie, přitom dokáží odvést stejnou službu.

Mějte topení pod kontrolou

Mít dokonale vytopený dům je umění. Možná vám to přijde jako marginálie, opak je ale pravdou. Ekonomické vytápění vám ušetří tisíce ročně. Nemělo by se tedy stávat, že když jdete spát, je vedro k zalknutí, zatímco před den trpíte zimou. Každý stupeň teploty hraje velkou roli a dotýká se vaší peněženky.

Doporučujeme: Jsem závislá na nakupování a mám dluhy. Co dál?

Co s tím? Nesnažte se ušetřit na nepravém místě a pořiďte si k topení kvalitní regulaci, termostaty atd. To proto, abyste mohli nastavovat teplotu v jednotlivých částech domu či bytu individuálně, na noc teplotu snižovat a naopak. Když pak jedete na delší dovolenou, měli byste mít možnost teplotu snížit na minimum a dům pouze tzv. temperovat.

Jen si to zkuste, spočítat si, kolik jste utratili před tím, než jste si regulaci pořídili, a poté. Rozdíly vás přesvědčí.

Udělejte si jídelníček a seznam

Zní to úmorně? Ano, možná stojí trochu úsilí a času, sepsat si, co budete v týdnu a o víkendu vařit, ale rozhodně vám to pomůže s nákupem. Z regálů vytahujte jen to, co máte na seznamu, ve vašem košíku tak nebudou zbytečnosti a v ledničce se nezkazí věci, které nespotřebujete.

Nebojte se jídlo zamrazovat. Klidně tak uskladníte máslo, tvrdý sýr a ostatní suroviny.

Nenechte se okrádat

V dnešní době se mobilní operátoři předbíhají a snaží se přebrat si klienty stále výhodnějšími nabídkami. Právě teď je tedy ideální doba k návštěvě prodejny vašeho operátora a popovídání si o změně vašeho tarifu. Dnes už se běžně dostanete na cenu 600-700 korun za měsíc za neomezené volání i posílání SMS. Buďte neústupní, klidně "vyhrožujte" odchodem ke konkurenci, uvidíte, že se nakonec dohodnete. A to jistě k oboustranné spokojenosti.  

Připravujte si jídlo doma

Rádi chodíte s přáteli na večeře a na kávu? V práci navštěvujete jídelnu či restauraci? Pokud nemáte opravdu výrazné slevy na jídlo, určitě si aspoň párkrát během týdne zkuste připravit oběd doma. Není to tak pohodlné, jako si zajít na polední menu do nejbližšího podniku, ale ušetříte obrovské výdaje. Zkuste to alespoň měsíc, na účtě vám jistě zůstane k dobru několik stovek, možná i tisíců.

Jezděte s kamarádem nebo autobusem

Cestujete-li do práce autem, dobře si propočítejte, zda se vám to vyplatí. Obvykle je to jedna z největších položek našich měsíčních výdajů! Snažte se vše řešit alternativně, pokud musíte jezdit do práce autem, zkuste parkovat u prvního nejbližšího MHD a zbytek dojet tramvaji, autobusem či metrem. Domluvte se s kamarády či sousedy na spolujízdě. Vyrazte do práce na kole nebo požádejte šéfa o občasný home office. Benzín je stále dražší, proto si dejte práci vymyslet, jak "vysávat" nádrž a peněženku co nejšetrněji.

Investujte do spotřebičů

Všude na trhu najdete celou řadu inteligentních spotřebičů, které šetří vodu, energii a váš čas. Kupujete-li si nového pomocníka, určitě se ohlížejte, v jaké energetické třídě se nachází. Dokonce už ani třída A nepatří mezi nejúspornější spotřebiče, existují kategorie A+ až A+++. Je jasné, že si budete muset připlatit, ale v ročním součtu financí za energie se vám to vrátí.

V kuchyni se dá ušetřit

Určitě jste už slyšeli, že jednotlivé druhy plotýnek jsou různě energeticky náročné. Mezi nejúspornější patří indukční deska, která vám vodu ohřeje stejně rychle jako rychlovarná konvice, přitom neplýtvá teplem. Nevýhodou zůstává jejich vyšší pořizovací cena.

V kuchyni pomůže ušetřit i kvalitní nádobí, které nerozvádí teplo do celého tělesa, ale jen tam kde je potřeba. Podobně vaše peníze i čas ušetří i tlakové hrnce, které už jsou dnes na zcela jiné úrovni než někdejší hliníkové "papiňáky". A hlavně jsou bezpečné.

Náš tip: Chcete šetřit na energiích? Pozor, ať nenaletíte!

Jak se dá ještě ušetřit? Nejvíc energie propálí elektrické sporáky s litinovou plotýnkou, méně sklokeramika. Nechcete-li se vrhat na nákup nového sporáku a nádobí, můžete spotřebu snížit i tím, že budete používat pokličky (až o 30 %), nebudete stavět malé hrnce na velkou plotnu a pohlídáte si, že dno pánve či hrnce je rovné a dobře rozvádí teplo.

Naučte se zhasínat

Není nic jednoduššího, než za sebou zhasínat a zbytečně nesvítit. Veďte k tomu i své děti. Dlouho rozsvícená světla vám mohou ukrádat z rodinného rozpočtu až několik stovek ročně. Kde není třeba vypínač, postačí pohybové čidlo, které se za několik vteřin vypne samo.

Pereš, pereme, perete úsporně?

Pračku plňte ve chvíli, kdy máte dostatek špinavého prádla a je vytížená. Zapínejte na šetrné programy, dnešní prací prášky zvládají skvrny i při nízkých teplotách. Máte-li dostatek místa na sušení, zapínejte ždímání na nižší otáčky. (postačí i 500)

Sprchujte se

Není novinkou, že sprcha je levnější variantou než vana plná horké vody. Při použití stop ventilu a úsporné sprchové baterie ušetříte až 30 % teplé vody = energie na její ohřev!

Nekupujte balenou pitnou vodu

Většina domácností v naší republice má k dispozici kvalitní vodu i z kohoutku. Nejen že je srovnatelná s balenou pitnou vodou (neplést si s vodou označovanou jako přírodní pramenitá či minerální, které pochází vždy z podzemních zdrojů), ale často je i kvalitnější.

Choďte do knihovny

Určitě se vyplatí stát se návštěvníkem místní knihovny. Jen si vzpomeňte, jak jsou knihy drahé... 

S rozvahou i na jídlo

Před tím, než uložíte napříkad maso do mrazáku, si ho naporcujte na menší kousky. Nemusíte tak rozmrazovat velké kusy, které nezpracujete.

Plaťte hotově

Že jsou téměř všude platební terminály? Ano, to je pravda, ale kdo z nás se díky kartě v obchodě nerozšoupnul víc, než původně chtěl? Pokud máte vybrané peníze, víte s čím v peněžence počítat a jste vždy mnohem spořivější. Nevěříte? Zkuste si to!

Jak šetříte v domácnosti vy? Máte nějaké zajímavé tipy a rady, jak svůj rozpočet udržet na uzdě?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Toužila po chatě nedaleko Prahy: Za 3 měsíce stála!

Dům pro panenky z roku 1850 jde do dražby: Je neuvěřitelný!

Vaginální mapování - víc než pouhá masáž

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama