reklama

13 věcí, které vás ve vašem domě můžou zabít!

Podívejte se na 13 věcí v domě, které nás mohou i zabít.

Foto: Thinkstock

Dům poskytuje přístřeší, teplo, jistotu a hlavně bezpečí. A jak nás pořádně šokuje, když zjistíme, že tomu tak úplně není. Špatně zabezpečené schodiště, plyn, krb, kluzká podlaha, je toho daleko víc, co může ublížit.

Také každý den usínáte s pocitem klidu, že se přeci nemůže nic stát? Pojďme se podívat na 13 nebezpečných věcí v domácnosti.

Špatná elektroinstalace

Bydlíte ve starším domě nebo máte doma kutila, který si prostě myslí, že zásuvku posune a nějaký drátek se jednoduše zakroutí? Může z toho být pořádný malér.

Stačí nepatrná jiskra, zkrat či nedostatečná izolace a vaše rodinné hnízdo lehne popelem. Americké studie ukazují, že kvůli špatné elektroinstalaci uhoří v domech ročně až 1000 lidí. Tak snad jen doufat, že nás v České republice ochrání bytelnější stavby, hlásič požáru nebo inteligence, která nás přiměje přivolat na práci odborníka.

Otrava oxidem uhelnatým

Ráno se nemusíme probudit jen proto, že se do ložnice přikrade tichý zabiják, oxid uhelnatý. V důsledku špatného spalování a poruch spotřebičů, jakými jsou pece, sporáky, ohřívače vody, se můžeme otrávit, aniž bychom něco tušili předem.

Doporučujeme: Krby nejen pro romantiku: Vytopí celý dům

Nejste-li si jistí, nainstalujte si detektor oxidu uhelnatého, který vyjde asi na 400 Kč, a nechte si jednotlivé spotřebiče a přístroje pravidelně kontrolovat.

Kluzká podlaha

Také se vám příčí dávat do koupelny různé protiskluzové podložky, které se jen nacucají vodou a pak následně zapáchají zatuchlinou? Jenže takový pád v koupelně na kluzkém povrchu, to může zanechat pořádné následky. V nejlepším případě si uděláte pár modřin, v horším vás čekají vymlácené zuby, zlomené ruce nebo otřes mozku. Když už nechcete mít na zemi kobereček, vždy si alespoň pod nohy dejte nějaký starší tmavší ručník.

Nebezpečný nábytek

Častokrát nábytek zbytečně přetěžujeme nebo ho nepřimontujeme do stěny. Pak jen dětem stačí povystrčit pár šuplíků a šplhat nebo se pokusit dosáhnout na horní poličku a je na zemi i se skříní. Masivnější nábytek by takový nájezd měl ustát, ale záleží, jak je řešené jeho těžiště. Nechcete-li zažít pocit bezmoci, kdy se na vaše dítě překlopí těžký prádelník, raději nábytek přišroubujte.

Nevhodně umístěné okno

Do dětského pokoje patří denní světlo, ale chce to trochu ostražitosti. Buď můžete na pár měsíců kliku úplně odmontovat, nebo ji mohou nahradit bezpečností zámky. Ale pamatujte, že malí šikulové se učí rychle, proto jim raději neukazujte, jak takovou pojistku vycvaknout. V dětském pokoji jsou ideální střešní okna, kam rozhodně nedosáhnou dřív, než budou chodit na druhý stupeň základní školy.

Čtěte také: Jak umýt okna za 5 minut? Naučte se to!

Pozor na francouzské okno v patře. Jeden nikdy neví, v jakém opojení se můžete vrátit domů. Pokud na vás venku nebude čekat balkonek, nechte si na fasádu namontovat alespoň zábradlí z kovu či dřeva.

Smrdí kanály, bude pršet?

Občas se domácností line zápach z toalety, který připomíná kravské pastviny v létě. V případě, že to nemůžete na nikoho svést, ověřte si, zda je toaleta a kanalizace dostatečně odvětrávaná. Vdechování metanu může vést k bolestem hlavy, potížím se soustředěním i k bušení srdce.

Vana versus elektrické přístroje

Elektrika a voda, dvě věci, které velmi rády spolupracují. Základním pravidlem je udržet všechny elektrické přístroje daleko od vany. Neinstalujte televizi nad vanu, zapomeňte na holení elektrickým strojkem ve sprše, a pokud to v koupelně nemůžete bez hudby vydržet, pak si pořiďte rádio na baterky.

Náš tip: Originální vany: Už jste se koupali v dámském střevíčku?

Stejně tak dbejte na svou bezpečnost a vedle umyvadla si elektrické zásuvky buď nepořizujte, nebo použijte takové, které jsou určené do koupelny a splňují potřebná kritéria do vlhkého prostředí.

Kominík nepřináší jen štěstí

Je až k neuvěření, za kolik požárů v domácnosti může špatně udržovaný komín. Rychle se zanese, palivo špatně hoří a v domě se začne hromadit nezdravý oxid uhelnatý nebo dojde k ničivému požáru. Už hledáte číslo na svého kominíka?

Nečekaný spolubydlící

Podivný vlhký zápach nemusí pocházet z propocených tenisek. Nejspíš se vám v domě usídlila plíseň. Spory způsobují alergie, astma a v nejzávažnějším případě může dojít až k anafylaktickému šoku, kdy tělo není schopné vůbec dýchat.

Čtěte také: Jak na plíseň domácí? Rady, které fungují!

Nejprve plísně mechanicky a chemicky odstraňte, následně si ověřte, co je jejich příčinou. Většinou se jedná o nedostatečné větrání a nadměrnou vlhkost.

Čerstvě vymalovaná ložnice a bolí hlava?

Berme to trochu s nadsázkou, ale některé barvy mohou obsahovat benzen nebo jiné toxické látky, které vedou k bolestem hlavy a dýchacím problémům. Před malováním si ověřte, co vše se v plechovce ukrývá, a pár dní po nátěru intenzivně větrejte, obzvlášť pokud jste barvy použili v ložnici.

Moderní a těžké dekorace

Toužíte po velké váze na podestě schodiště? Je otázkou času, kdy ji na sebe děti strhnou a poletí s ní rovnou dolů. Obří dekoraci mějte vždy pod kontrolou nebo ji raději přenechte designovým obchodům.

Rozpálený olej

Jedna nehezká zkušenost. Stačí na plotně zapomenout pánvičku s olejem a knoflík otočený na plný výkon. Rozpálený olej chytne a snaha uhasit ho vodou vyvolá ještě větší plamen, který zničí digestoř, skříňky a záclonu v malém okně zkrátí na polovinu. Vaříte, pečete, žehlíte či něco podobného? Pak rozhodně nikam neodcházejte!

Zákeřný práh mezi dveřmi

A na závěr jedna libůstka, která není smrtelně nebezpečná, ale umí pořádně zabolet. Opravdu nebezpečným a zákeřným se může stát i obyčejný práh mezi dveřmi. Když se po několika měsících či letech rozhodnete mezi dvě místnosti, kde na podlaze nikdy nic nebylo, namontovat práh, pak vám síla zvyku velí, že nohu zvedat nemusíte, zakopnete a je vymalováno. Se změnami v interiéru raději opatrně! 

Napadají vás ještě věci, které ve vašem domě mohou být zdraví nebezpečné? Máte nějaké zkušenosti s již zmiňovanými? Podělte se s námi v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Proč chtít v interiéru vinyl? Důvody, které překvapí

Buďte krásná. Možností je mnoho

Nádory ledvin - tichý zabiják. Nejvíc jsou v Plzni









"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama