reklama

10 nejchytřejších plemen psů. Je mezi nimi i ten váš?

Která plemena psů jsou nejchytřejší? Tady je 10 nejinteligentnějších psů.

Foto: Thinkstock

V počtu čtyřnohých mazlíčků patří Česká republika na první příčky v Evropě. Každý majitel si myslí, že právě jeho pes patří k těm nejchytřejším. Odborníci ale přesně ví, které plemeno vyhrává svou bystrostí a učenlivostí.

Inteligence psů se dá posuzovat v několika směrech. Dají se u nich totiž rozlišit hned tři druhy inteligence. V prvním případě jde o instinkt, který se velmi těžko rozeznává. Každý má v genech něco jiného. Jedni jsou lovci, druzí zvládají nahánět ovce a třetí jsou ti nejlepší ochránci. Další stěžejní vlastností je schopnost se učit novým věcem a řešit situace. V neposlední řadě se porovnává poslušnost - jak pes reaguje a přizpůsobuje se povelům páníčka. Poslední dva druhy inteligence lze dobře otestovat.

Právě psům se ve své studii věnuje Stanley Coren, neuropsycholog a profesor z Univerzity Britské Kolumbie. Na základě jeho poznatků pak vznikl následující seznam nejinteligentnějších plemen. Jeho tým testoval přes sto plemen. Ta prošla rukama dvou set trenérů, aby byly výsledky co nejvíce objektivní. Prvních pět plemen ze seznamu zvládlo povely za méně než pět opakování.

Nejchytřejšími se stávají...

Border kolie

Energický pes, který by bez pohybu zahynul. Kolie jsou plné života, svou inteligenci dokazují každý den. Potřebují zaměstnávat fyzicky i psychicky. Povely často zvládnou už při druhém opakování. Všestranně velmi nadané plemeno.

Pudl

Hned na druhém místě je tento přátelský a společenský psík. Velmi snadno ho vycvičíte formou hry. Za odměnu udělá téměř cokoliv. Svému pánovi bude dobrým přítelem, ale potřebuje dostatek pozornosti a kontaktu.

Doporučujeme: Test: Poznáte psí plemena podle fotek?

Německý ovčák

Zvyklý plnit příkazy. Se svým skvělým čichem jej často najdete v týmu policie nebo záchranářů. Jeho inteligence jde ruku v ruce s nebojácnou a zvídavou povahou. I ovčák se používá jako pomocník pro handicapované.

Zlatý retrívr

Vždy je připravený splnit každý rozkaz. Hodí se k dětem i starším lidem. Poslušnost má v genech.

Dobrman

Důsledná a pravidelná výchova z něj udělá skutečně velmi poslušného mazlíčka. Osoby, které má rád, brání a hlídá ve dne i v noci.

Šeltie

Poměrně nedůvěřivá rasa. Za svého pána by dal šetlandský ovčák život. Není agresivní, ale potřebuje pozornost. Dopřejete-li mu dostatek pohybu a aktivit, aby se zabavil, odmění vás obrovskou poslušností.

Labradorský retrívr

Ne nadarmo se toto plemeno využívá jako parťák záchranářů a osob s handicapem. Rychle se učí, a pro svou klidnou povahu si jej nejčastěji vybírají rodiny s dětmi.

Papillon

Velmi aktivní plemeno, které se rádo učí novým povelům. Pokud mu výcvik nastavíte formou hry, zvládne téměř cokoliv. Skvěle se snáší s ostatními psy i dětmi, ale nenávidí samotu.

Rotvajler

Divíte se? Při správně vedeném výcviku zvládne mnoho povelů. Dokáže být přátelský a věrný rodině. Stejně jak hlídá majetek, tak se bude starat i o své majitele.

Australský honácký pes

Pes, který bez svého pána nechce vůbec být. Snadno ho vycvičíte, jen mu musíte dopřát dostatek pohybu. Je úplně jedno, jaké je počasí, on prostě na procházku chce. Rád se učí novým věcem a svého majitele věrně poslouchá.

Kdo neuspěl?

Jaká plemena se naopak dle trenérů umístila na posledním místě? Nejde o rasy, které byste měli mít méně rádi, jen vás s nimi čeká delší a náročnější výcvik, který nemusí vždy vyjít.

Barzoj

Plemeno, které umí být pořádně ostré. Potřebuje dlouhý a pečlivý výcvik.

Čau Čau

Velmi špatně nese, že musí poslouchat svého pána. Rád si dělá věci podle sebe. Často se fixuje jen na jednoho majitele.

Anglický buldok

Nejtvrdohlavější plemeno. Ale velmi přátelské.

Basenji

Nerad se podřizuje příkazům. Vždy u něj převládne pud lovce. I když ho vycvičíte, nebudete si moc být jistí, že poslechne.

Afghánský chrt

Na posledním místě najdete tohoto samorosta, který jasně dává najevo svou individualitu. Výcvik musí být důrazný, ale při velmi silných povelech se z něj stává bojácný pes.

Náš tip: Je váš pes smutný? Možná za to může vaše chování

I když jste svého psa na seznamu nenašli, nezoufejte. Trenéři se shodují na jedné věci. Ne všechny kolie jsou stejně  inteligentní, a o výsledcích rozhoduje jen a jen přístup majitele. Budete-li důslední, vycvičíte poslušného psa i z toho nejtvrdohlavějšího jedince.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Koho máte na světě nejradši? Jediná odpověď je správná

Chronicky šťastní lidé: Jak se k nim přidat?

Těžký úděl puberťáka: Dospělé tělo, mozek dítěteNekonečná řada českých umělců. Dostavba katedrály sv. Víta trvala dlouhá staletí | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama