reklama
 

Budoucí šéf ČSA začínal u přepážky v KB

Praha - Sní o tom, že vybuduje globální firmu typu Microsoft. Zatím však Radomír Lašák zřejmě převezme žezlo v Českých aeroliniích po odcházejícím Jaroslavovi Tvrdíkovi, který odchází do služeb premiéra Paroubka.

Radomír Lašák byl v posledním roce a čtvrt členem představenstva ČEZ a podle premiéra Paroubka je schopným manžerem, který má zkušenosti s privatizací i transformací významných společností. . Ve vedení energetického giganta se Lašák věnoval hlavně zahraniční expanzi ČEZ do Bulharska a Rumunska, ale také plánům na snižování nákladů. V březnu 2003 byl Lašák mezi kandidáty na generálního ředitele Českého Telecomu, z výběrového řízení ale sám odstoupil a šéfem Telecomu se stal Gabriel Berdár.

Jako člen TOP managementu ČEZ měl Lašák také v plánu reformovat personální politiku této firmy. "Práce s lidmi znamená především zaměřit se na vizi do budoucna, vybudovat ČEZ univerzitu - systematicky řídit kariéru lidí, rotovat manažery, dávat jim nejlepší internacionální vzdělání, jako MBA," řekl manažer s pověstí razantního muže před necelým rokem. Zda ve svém důrazu na personalistiku bude pokračovat i ve svém novém působišti, bude snad zřejmé již brzy.

Karierní začátky Radomíra Lašáka působí poměrně nenápadně. Podle časopisu Playboy byla jeho druhým zaměstnáním po promoci práce za přepážkou Komerční banky. V ní začínal v roce 1991 a nakonec ji prošel prakticky celou. V roce 1999 se stal ředitelem Divize Investičního bankovnictví KB a o rok později členem jejího představenstva a náměstkem generálního ředitele. Spolupodílel se také na přípravě banky k privatizaci. Během svého působení v KB stihl ještě v roce 1996 získat titul MBA na Prague International Business School. Představenstvo KB opustil v po vstupu francouzské Société Générale, v bance však nadále působil. Jako člen výkonného výboru se staral o rozvoj distribuční sítě.

Komerční banku definitivně opustil po více než deseti letech počátkem roku 2002. Jeho další cesta vedla v srpnu téhož roku na post generálního ředitele eBanky. Ta se pod jeho vedením výrazně rozrostla v univerzální banku se širokou škálou služeb. Zdvojnásobil se její zisk, významně narostla klientská depozita i výše poskytnutých úvěrů a počet poboček se zvýšil z 9 na 145. V roce 2004 spolu s vlastníkem eBanky, skupinou PPF, připravoval rozjezd bankovního domu v Rusku. Nakonec se ale nedohodli na kompenzaci a Lašák přijal od Martina Romana nabídku pracovat ve vedení ČEZ. Tu předtím dvakrát odmítl.

Po nynějším odchodu Lašáka z ČEZ je zatím jisté jen to, že si už zřejmě jen těžko zazpívá s kapelou ČEZ Boys píseň, kterou pro tuto firmu složila Gabriela Osvaldová (Uhlí, voda, jádro, vzduch. Budiž světlo, řekl Bůh...) a se kterou slavilo představenstvo společnosti úspěchy před svými zaměstnanci v Sazka Aréně. O novém šéfovi ČSA definitivně rozhodne dozorčí rada a představenstvo této společnosti 18. ledna.

Lašákovo odstoupení z vedení ČEZ dnes komentoval i jeho generální ředitel Martin Roman: "Odchodu Radomíra Lašáka ze skupiny ČEZ litujeme, ale současně chápeme, že taková výzva by byla pro každého manažera ojedinělá a odmítnout ji by bylo nerozumné," uvedl Roman.

Lašák je absolventem pražské VŠE, kterou ukončil v revolučním roce 1989. Během studií mimo jiné zvládal hrát závodně volejbal - v letech 1986 až 1988 byl dokonce členem prvoligového týmu. Rád se ale věnuje i dalším sportům, jako je tenis, squash, lyže nebo cyklistika. Kromě zapálení pro své zaměstnání, kterému se prý snaží věnovat jen ve všední dny, tráví rád Lašák svůj volný čas  se svou ženou Gabrielou a svými syny Markem a Davidem.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama