reklama

BLOG Život podle Karol: Zapomeňte na šampony! Teď frčí „NO POO“

Metoda „No Poo“ nebo také „No Shampoo“, znamená v překladu mytí vlasů bez šamponu. Nejčastěji se jedná o žitnou chlebovou mouku, ke které můžete přidat také další přísady podle chuti, nálady či potřeby jako například vejce, med, skořici, kakao, kávu apod. A nebo si vlasy umyjete pouze žitnou moukou.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: iStock

Tímto způsobem si můžete vytvořit jedinečný způsob mytí vlasů, bez použití hromady různých přípravků - od šampónů přes kondicionéry až po různé kůry. Zde máte doslova vše v jednom.

A pozor! Tato metoda je oblíbená také u slavných hereček.

JAK NA NO POO METODU

Stačí si jen pořídit žitnou chlebovou mouku. Nic víc, nic míň. Chlebovou z toho důvodu, že je pro vlasy mnohem příjemnější než celozrnná. A žitnou proto, že obsahuje méně lepku a lépe se s ní pracuje.

Připravíte si větší misku, do které dáte 3 - 4 lžíce mouky (podle délky i hustoty vašich vlasů) a přidáte tolik vody, aby Vám vzniklo těsto podobné palačinkovému či lívancovému. Záleží, jaká konzistence Vám bude vyhovovat a bude se Vám lépe zapracovávat do vlasů. Poměry jsou individuální, časem přijdete na ten svůj.

Buď to takto už necháte anebo přidáte třeba vejce, med, skořici. U skořice pozor na případnou alergickou reakci. Opět je to individuální a záleží na konkrétních vlasech. Každému totiž vyhovuje něco jiného.

Vlasy si běžným způsobem namočíte vodou a umíchanou kasičkou si vlasy umyjete stejně, jako když jste si je myly šamponem. Můžete ji nechat pár minut působit, ale není to nutností. Správně by se vlasy měly mýt pouze u hlavy, ale opět je na Vás, jak Vám to bude nejlépe vyhovovat.

Při vymývání doporučuji použít kartáč a zároveň vlasy vyčesávat. Usnadní Vám to vymývání a budete mít vlasy ihned hladké bez zacuchání.

Nakonec můžete použít kyselý či bylinkový oplach. Kyselý pro srovnání PH (2 lžíce jablečného octa do 1l vody). Opět doporučuji vyzkoušet, jestli bude vyhovovat či nikoliv. Pro bylinkový oplach můžete zvolit například levanduli, kopřivu, heřmánek nebo mátu. V podstatě se uvaří odvar a vlasy se s ním přelijí a už se dále neoplachují.

Do připravené směsi můžete vyzkoušet i různé druhy olejů - například arganový, ricinový apod.

Někomu vyhovuje čistě žitná mouka a nepotřebuje nic dalšího a jiní se se svou jedinečnou směsí pěkně mazlí a vylepšují ji do poslední kapky.

PŘÍKLADY ÚČINKŮ JEDNOTLIVÝCH SLOŽEK

  • Med a vejce - pro lesk a hebkost
  • Levandule - vůně
  • Heřmánek - pro blond vlasy
  • Káva a černý čaj - pro tmavé vlasy
  • Kopřiva a rozmarýn - pro suché vlasy a lupy

DALŠÍ ALTERNATIVY

Další alternativou, kromě mouky, může být například marocký jíl, indické bylinné prášky, odvary z mýdlových ořechů anebo čistě voda - tam je ale opravdu moc důležitá technika a ne každému sedne.

PROČ PŘESTAT POUŽÍVAT ŠAMPONY

Šampony většinou způsobují přesně to, proti čemu se s nimi bojuje (např. lupy, suché či rychle mastné vlasy, lámavé vlasy). Také se chovají tak, aby je člověk používal co nejčastěji - mnohdy doslova denně.

Většině lidí, kteří tuto metodu využívají, se prodloužila doba potřeby mytí vlasů. Pohybuje se v průměru 1x týdně, někdy dokonce i déle.

VÝHODY NO POO METODY

  • Přirozeně vlnité vlasy
  • Přirozeně lesklé vlasy
  • Přirozeně zářivá barva
  • Větší objem
  • Vymizení problémů (mastnota, vyšušení, lupy, třepení)
Život podle Karol

Život podle Karol

Karol Tišerová je zakladatelkou blogu Život podle Karol (http://zivotpodlekarol.blogspot.cz/), který se stal velkou inspirací nejen pro maminky na mateřské dovolené. Karol je aktivní člověk, který se snadno pro něco nadchne a o své radosti a nadšení se vždy dělí s ostatními. Stejně jako psaní ji baví doporučovat různé hračky, hry, knihy ale také kuchyňské pomůcky, aktuální slevy nebo radit v různých tématech, která se týkají nejen dětí ale také třeba vaření, pečení a zdravé stravy.

UCPÁVÁNÍ ODPADU

Ucpávání odpadu je v této metodě nejčastějším dotazem. Pokud nemáte staré odpady, u kterých si musíte hlídat vše, co do nich pustíte, nemusíte se vůbec bát.

Z vlasů teče zakalená voda, žádné těsto a jednou za čas můžete do odpadu nasypat jednou sodu a zalít ji octem.

ZÁVĚREM

Mně osobně tato metoda sedla doslova od prvního umytí, ale jsou lidé, kterým trvá několik týdnů, než přijdou na svůj způsob mytí a než si pokožka hlavy odvykne od chemie. Může reagovat zvýšenou mastivostí, ale chce to trpělivost.
Možností je opravdu nespočet, proto doporučuji vydržet a nevzdat to po pár nezdarech.

Opravdu to stojí za to!

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama