reklama

BLOG Ze života ženy: Přítelkyně na dobu (ne)určitou

Když jsem byla mladší, myslela jsem si, že vztah označuje jen spojení mezi mužem a ženou. Nenapadlo mě, že vztah jako pojem může být i jakousi definicí například i mezi kamarádkami. Měla jsem za to, že vztah mezi ženami je označován "pouze" jako přátelství, na kterém se nemusí pracovat tolik jako na tom partnerském, který se neodvíjí od společných cílů a je nezávislý na nějakých hodnotách. Že tvořit budoucnost lze jen s partnerem a přátelství je tak nějak, aspoň trochu, automatické.

Jde to, najít si kamarádku na celý život...
Jde to, najít si kamarádku na celý život... | Foto: iStock

Je to vztah jako každý jiný

Jenže vztah mezi kamarádkami je vztah jako každý jiný. Musí se na něm pracovat, a je více než přínosné, pokud mají všechny zúčastněné stejné životní náhledy. Říká se, že život je jako výtah. S každým patrem k nám někdo přistoupí a jiný vystoupí. V průběhu našich životů měníme s občasným zastavením patra i my, i když tu a tam zastavíme. Dospějeme, zestárneme, máme děti a s nimi i jinou zodpovědnost, změní se nám životní hodnoty i priority. To, kým jsme teď stoprocentně neurčuje to, (s) kým budeme za dva roky.

Vybírejte, přebírejte

Lenka Wernerová

Lenka Wernerová

Zakladatelka módního a lifestylového blogu Ze Života Ženy (www.zezivotazeny.cz), který začala psát na mateřské. Své příspěvky též zveřejňuje na svém instagramovém účtu. Svými módními outfity, kosmetickými tipy a pozitivním přístupem k životu se snaží inspirovat maminky a všechny ženy,  které v rodinném a pracovním shonu chtějí myslet také samy na sebe. Je milovnicí Coco Chanel a jejího nesmrtelného klasického stylu. Objevujte s ní nadčasové kombinace a kouzlo každého dne, který, jak říká, stojí za to prožít s úsměvem a stylem.

Jsou dvě věci, na které radím se v (jakémkoliv) vztahu soustředit. První je, vybírejte si své přátele pečlivě a dobře. Jsme totiž průměrem lidí, se kterými se setkáváme. Inspirativní lidé nás budou "vést", chytří učit a hodní nás budou milovat. To stejné můžeme dát i my jim. To, s kým se bavíme, kdo patří mezi naše přátelé není pouze jejich volba, nýbrž i naše. Druhou myšlenkou je volit si přátele se stejnými životními hodnotami a postoji. Jinak bude k životu přistupovat single dvacítka, jinak vdaná třicítka s dítětem. Ačkoliv jedna druhé se mohou zdát divné, tedy jedna příliš bláznivá, druhá až moc nudná, ani jedna z nich však nedělá nic špatně. Chovají se přiměřeně svému věku a situacím, ve kterých se nacházejí, a kterými jsou obklopeny. Lépe však spolu budou vycházet kamarádky, které mají o životě podobné smýšlení.

Muži to mají jinak

Přemýšlela jsem také nad muži. Nevím, jestli je to tím, že nejsem muž nebo jim nevidím do hlavy, ale přijde mi, že jsou v tomto (a mnoha dalších ohledech) prostě jiní než my. Nepitvají se v životních prioritách, nevyčítají si, že se měsíc neviděli a jsou schopni postavit večer na zcela nekonfliktním tématu jako je motor v autě. A zatímco my ženy před sebou obhajujeme právě naše oblíbené značky, když jeden z mužů nesouhlasí s druhým, umí to kulantně převést do docela chytrého vtipu.

Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama