reklama

BLOG SELAVIS - Světlo nejen v duši se Světlanou: Bez slunce to nejde

V dnešních dnech nás sužují horka a sluníčka máme opravdu jako v subtropických oblastech.

Bez slunce to nejde
Bez slunce to nejde | Foto: Světlana Mihulová

V pohádce Lotrando a Zubejda je sluníčko ordinováno nemocné princezně jako lék. I malé dítě ví, že slunce je životabudič. Naše planeta by bez něj nemohla existovat.

Například éra dinosaurů údajně zanikla tím, že na Zemi dopadl meteorit a vlivem množství zplodin uvolněných do atmosféry bylo omezeno i sluneční záření. V důsledku klimatických změn nastala doba ledová. Mnoho živočichů a organismů se nestihlo přizpůsobit, a tak pro ně relativně náhlé ochlazení znamenalo konec.

Opalovat? Ano či ne?

Nejsem lékařka a nebudu zpochybňovat fakt, že není zdravé se grilovat a spalovat si kůži na slunci. Ano, schválně píši spalovat. Protože, dle mého názoru a selského rozumu, je opalování zdravé. Jen musíme vědět, jak na to a dodržovat pravidla, která nám doporučují experti z dané oblasti.

Natankování energie a vitamínu D

Určitě jste slyšeli, že přirozeným zdrojem vitamínu D je UV záření. Sluníčko nás nabíjí energií, dobrou náladou a vitamínem D. Z něj naše tělo získává přibližně až 80 % potřebné denní dávky vitaminu D. Zbytek bychom měli dodat stravou. Díky slunci se v létě cítíme pozitivněji a nabití energií více, než v zimě a na jaře.

Vitamín D je velmi důležitý pro kosti, svaly, zuby, správnou funkci imunitního systému a je velmi důležitý i v boji proti rakovině. 

Dle některých odborníků se stačí vystavit přímému slunečnímu záření, bez opalovacího krému na 15 minut 3x týdně. Jiní odborníci doporučují se opalovat denně 20 minut bez použití opalovacího krémů.

Ano, čtete dobře. Bez opalovacích krémů! Co totiž způsobí SPF 15? Snížení tvorby vitamínu D na 1 %. Většina lidí používá vyšší ochranný faktor, takže co se s námi děje? Trpíme chronickým nedostatkem vitamínu D.

Mohla bych napsat o vitamínu D několik stránek, ale pojďme zpátky k našemu sluníčku a opalování. Kůže je největším orgánem našeho těla. Bohužel, málo kdo jí věnuje takovou péčí, jakou by si zasloužila. Péči přírodní, bez parabenů, toxinů a jiných chemikálií.

Bezmezná důvěra

Převážná většina opalovacích krémů nabízených v lékárnách, drogeriích a obchodech je plná chemikálií. V dobré víře si tyto krémy kupujeme, protože všude čteme a slyšíme: "Neopalujte se! Je to rakovinotvorné! Jsou z toho vrásky! Stárnete! A když už se opalovat, tak použijte opalovací krémy s co nejvyšším faktorem!" A k tomu nejlépe: "Natřete se hned ráno, než vyjdete z domu."

A my naivní a důvěřiví na sebe natíráme chemikálie, které nás poškozují. Nejen esteticky, ale hlavně zdravotně. Kůží vstřebáváme všechny chemikálie do organizmu. A co více. Otravujeme tělíčka našim malým dětem, od jejich útlého věku.

Jak se opaluji já a má rodina?

Zdravě, z mého pohledu. Což znamená, bez umělých opalovacích krémů, ale s opalovacími oleji, které si namíchám sama doma z přírodních zdrojů. Jaký je tedy můj postup chození na sluníčko?

  1. Na sluneční paprsky si s rodinou postupně zvykáme. Každá kůže si musí zvyknout. To znamená, že první týden se pohybujeme na slunci od rána do maximálně 11 hodin a poté od 16 hodin do večera.
  2. Další dny si užíváme sluníčko od ráno do 12 hodin a od 15:00 hodin do večera.
  3. Výlučně používáme doma namíchané opalovací oleje. Těmi se natíráme v čase od 10 hodin do 16:30 hodin. Před tím a poté se natíráme jen hydratačními oleji. Díky tomuto postupu "natankujeme" vitamín D i do zásoby.
  4. Pokud se nám zdá, že sluníčko moc pálí, oblečeme si trička.
  5. Nosíme kloboučky a chráníme si obličej. Tvář se totiž opaluje sama od sebe velmi pěkně a díky této ochraně se nám nevytvoří zbytečné vrásky.
  6. Používáme přírodní oleje bez parabenů a chemikálií. Doma v lednici tyto oleje vydrží až dvě sezóny.

A kde je získávám? Jednoduše si opalovací oleje namíchám sama doma. Používá je i můj syn, od miminka. Dnes jsou mu čtyři roky a ani jednou nebyl spálený, a to ani v Africe či jinde u moře.

Mé doporučení na opalovací olej

Tento velmi jednoduchý recept používám na potírání těla. Uváděné výše SPF záleží na kvalitě olejů.

Na obličej si namíchám vyšší SPF.

Dejte pozor, SPF se nesčítá. Naředěním samozřejmě získám nižší SPF. Z uvedeného mixu vyrobíte 400 ml kvalitního, zdravého, opalovacího oleje s minimální SPF 15, když budu počítat tu nejnižší hranici. Natíráme se po každém koupání, nebo dle potřeby.

Malé upozornění: mrkvový olej barví oblečení do oranžova, ale nádherně se po něm budete opalovat. Takže komu by vadilo zbarvení plavek či plážového oblečení do oranžova, volte jen malinový olej.

Díky tomuto postupu a receptu dosahujeme krásného opálení.

Pokud potřebujete poradit, zdarma se zaregistrujte na www.selavis.cz a můžete mi napsat do mé poradny.

A jak si efektivně a zdravě ošetřuji pokožku po opalování já? To si povíme příště.

Příjemné a zdravé opalování.

C'est la vie "Selaví", Vaše Světlana

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama