reklama

BLOG Kosmetika hrou: Vánoční dárky s minimem obalů

Vlastnoručně vyrobenou kosmetiku milujeme ze spousty důvodů. Mimo jiné i proto, že s ní souvisí mnohem menší množství všelijakých obalů, často se jim šikovně vyhneme. A tyto principy chceme zachovávat i ve chvíli, kdy někomu námi vyrobené radosti darujeme. S velkou chutí tak volíme dárky, které lze dát skoro bezobalově. Anebo je zabalíme tak, aby i obal samotný pak hezky sloužil.

Foto: Michaela Doušová
Judita Klimentová - Kosmetika hrou

Judita Klimentová - Kosmetika hrou

"Výroba přírodní kosmetiky je jako pečení koláčů. Smícháte ingredience ve správném poměru a čekáte, zda se to povede."

K výrobě domácích přírodních přípravků se postupně dostala přes sběr bylinek a vaření domácích pochutin. Velkým impulzem bylo když si poprvé vyrobila přírodní veganské mýdlo. Učila se, sbírala bylinky a experimetnovala. Během cest po Indii zkoušela použití indického koření a olejů z hlediska Ajurvédy a to začala propojovat s masážemi. Vrhla se do výroby všeho, co se kosmetiky a bylinek týkalo. V roce 2014  začala pořádat workshopy výroby přírodní kosmetiky a sdílet recepty na webu (www.kosmetikahrou.cz). Miluje esenciální oleje, byliny, dobré jídlo a bytí v přírodě. 

Přinášíme pár tipů, jak se skoro bezobalově s dárky poprat. Uvidíte, je to jednoduché a výsledek bude stát za to! 🙂

Masážní kostky… plní funkci tělového balzámu, často fungují jako peeling a pomůžou prokrvit pokožku. Krásně se vyjímají uložené ve sklenici, třeba jako bonbonky.

Parádní jsou tyto masážní kostky s božskou vůní citronové trávy

 • 20 g bambuckého másla
 • 20 g kokosového oleje
 • 20 g (kandelinového nebo včelího vosku)
 • sušená meduňka
 • 6 kapek EO citronová tráva

Jak na to?

Bambucké máslo, kokosový olej a včelí vosk dáme do skleněné odměrky a tu dáme do vodní lázně (hrnec s vodou). Rozpouštíme, dokud vosk neroztaje. Vyjmeme z vodní lázně a směs prošleháme metličkou, aby se jednotlivé oleje a vosk propojily.

Připravíme si formičku, já používám silikonové formy na pečení, ale postačí vám například košíček na muffiny. Do formy nadrolíme sušené lístky meduňky. Já dávám asi 10 kapek EO citronová tráva, můžete dát více nebo méně podle toho, jak moc máte rádi intenzivní vůni. EO a košíčky či formy si připravíme během doby, kdy rozehříváme vosk a másla. Do směsi z másel a vosku metličkou vmícháme EO a nalijeme do formiček. Formičky dáme do lednice a necháme zatuhnout.

Kostku používáme na masáže nebo po koupeli. Chvíli ji držíme v rukou, až se pomalu začne rozehřívat, a potom s ní masírujeme tělo :)

Tělové olejíčky… můžou být ve stovce variací. A podle toho, který vyberete, darujete ještě něco navíc. Připravte masážní olej, který bude vyzývat k příjemné relaxační masáži.

Namíchejte voňavoučký olej s mandarinkou a zázvorem, ten bude instantním zlepšovadlem nálady. U všech zase stačí vybrat hezkou lahvičku a úspěch je zaručen.

Tělový olej s mandarinkou a zázvorem

 • 50 ml sezamového oleje
 • 50 ml mandlového oleje
 • 10 kapek EO mandarinka
 • 3 kapky EO zázvor
 • pár kapek vitaminu E
 • lahvička na oleje

Jak na to?

Příprava je velmi jednoduchá. Všechny ingredience smícháme v lahvičce, tu zavíčkujeme a protřepeme. Olej můžeme použít do koupele nebo na masáž těla po koupeli. Pokud jste jako já milovníci masáží, tak neváhejte a darujte ho někomu, od koho masáž chcete :)

TIP: Pokud byste rádi zahřáli studené nohy a ruce, tak se olejem masírujte plosky nohou každý večer asi 10 minut před spaním.

Suroviny koupíte v našem on-line krámku 🙂

A samozřejmě, skleničku nebo lahvičku můžeme dál dozdobit - nějakou přírodninou, kouskem provázku, mašličky… A třeba i ovázat papírem s vlastnoručně napsaným přáníčkem. Myslíme na to, že méně je více :)

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama