BLOG Kosmetika hrou: Přírodní lékárna podle Judity: Podzimní nachlazení
Juditina lékárna je tady proto, abychom vám pomohly řešit drobné zdravotní trápení všedního dne pomocí tipů z přírody. Sdílíme zkušenosti, které máme ověřené na sobě i svých blízkých. Bylinky najdete v lesích a kolem luk. Pomalu, ale jistě přichází podzim, a není tedy divu, že změny počasí jsou pro náš organismus dost náročné.
Judita Klimentová - Kosmetika hrou
"Výroba přírodní kosmetiky je jako pečení koláčů. Smícháte ingredience ve správném poměru a čekáte, zda se to povede."
K výrobě domácích přírodních přípravků se postupně dostala přes sběr bylinek a vaření domácích pochutin. Velkým impulzem bylo když si poprvé vyrobila přírodní veganské mýdlo. Učila se, sbírala bylinky a experimetnovala. Během cest po Indii zkoušela použití indického koření a olejů z hlediska Ajurvédy a to začala propojovat s masážemi. Vrhla se do výroby všeho, co se kosmetiky a bylinek týkalo. V roce 2014 začala pořádat workshopy výroby přírodní kosmetiky a sdílet recepty na webu (www.kosmetikahrou.cz). Miluje esenciální oleje, byliny, dobré jídlo a bytí v přírodě.
- Hned, jak se nachlazení objeví, tak s ním začněte bojovat
Já to samozřejmě podcenila a dělala jakoby nic. :)
Ideálně hned, jak začnete cítit, že na vás "něco leze", tak si předepište potravinové doplňky. Mám moc dobrou zkušenost se šťávou z rakytníku, která má vysoký obsah vitaminu C, a taky používám tinkturu z ženšenu sibiřského - ELEUTHEROCOCC. Tinktura z tohoto kořene patří mezi tzv. imunostimulanty, a proto vám pomůže v období změn počasí povzbudit váš imunitní systém.
Pokud jste si připravili na začátku sezony tinkturu z medvědího česneku, tak máte vyhráno. I ta se používá na povzbuzení imunity. :)
- Zpomalte, jezte a spěte
Ano, to zní trochu jako klišé, ale zrovna během přerodu pozdního léta na podzim je potřeba si uvědomit změnu, která je pro nás náročná. Jezte spíše vařené jídlo, které zahřívá. Klidně déle spěte. Nestyďte se obléct šálu a čepici. :)
Mezi moje oblíbené podzimní koření patří kurkuma, zázvor, skořice, hořčičné semínko a čili. Připravujte si jídla, která jsou lehká na trávení. Ideální je rýže a dušená zelenina. Zeleninové polévky s červenou čočkou a čili.
- Pijte hodně čaje
A opět ideálně ty, které zahřívají. Mám pro vás několik tipů na skvělé podzimní i zimní čajové směsi.
Skořice a zázvor - povařte několik minut v konvičce a přidejte med. Lepší je celá skořice. Skvělá kombinace, která vás zahřeje.
Zázvor a lékořice - pokud se potřebujete zaměřit na léčbu průdušek, tak doporučuji kombinovat zázvor s lékořicí. Krásně čaj osladí, pomůže vykašlávání a zahřívá. Můžete přidat trochu citronu.
Lipový list a bezový květ - ideální a jednoduchá kombinace na vypocení se a vyšší horečky. Pouze zalijte, přiklopte pokličkou a nechte 15 minut louhovat.
Máta, mateřídouška, fenykl, lékořice, rozmarýn, šalvěj, lípa - maxi kombo na průdušky.
Mateřídouška s medem - uklidnění, bolest v krku a skvělé na usnutí.
Šalvěj s medem a citronem - bolest v krku. Šalvěj má skvělé dezinfekční účinky, ale pozor, stačí 3 hrníčky denně!
Červená cibule s medem - nejlepší lék na bolest v krku, pokud nemáte jitrocelový sirup. Nakrájejte cibuli na malé kostičky a zalijte medem. Cibule pustí šťávu a můžete ji jíst, kolikrát denně chcete. :)
Zázvor a citron - rozmixujte zázvor a celý citron bez slupky. Tuhle směs můžete rychle zalít horkou vodou a pít!
- Zůstaňte pár dní doma
Ležet v posteli, potit se a nic nedělat.
Doporučuji hezké filmy:
500 dní se Summer
Mr. Nobody
Podivuhodný případ Benjamina Buttona
Hranice ovládání
- Když to nezabere, tak zvolte šetrnou léčbu
Několikrát denně mazala na hrudník a čelo tymiánovou mastí.
- Mějte trpělivost
- Nechte se opečovat
Pokud máte tu možnost, tak si užijte "být nemocný/á" a nechte se opečovat. Kamarádi, díky za donášku nákupu, vaření jídla a čaje, filmy až domů a super mošt jablko a rakytník🙂