reklama

BLOG Kosmetika hrou: Jarní detox v 6 krocích!

Cítím ve vzduchu jaro a s ním přichází chuť - na vše zelené, svěží a odlehčené. Přestávám pít horký zázvor a jíst dýňovou polévku. Přichází čas „detoxu“ - opouštění starých vzorců a struktur.

Foto: Michaela Doušová
Judita Klimentová - Kosmetika hrou

Judita Klimentová - Kosmetika hrou

"Výroba přírodní kosmetiky je jako pečení koláčů. Smícháte ingredience ve správném poměru a čekáte, zda se to povede."

K výrobě domácích přírodních přípravků se postupně dostala přes sběr bylinek a vaření domácích pochutin. Velkým impulzem bylo když si poprvé vyrobila přírodní veganské mýdlo. Učila se, sbírala bylinky a experimetnovala. Během cest po Indii zkoušela použití indického koření a olejů z hlediska Ajurvédy a to začala propojovat s masážemi. Vrhla se do výroby všeho, co se kosmetiky a bylinek týkalo. V roce 2014  začala pořádat workshopy výroby přírodní kosmetiky a sdílet recepty na webu (www.kosmetikahrou.cz). Miluje esenciální oleje, byliny, dobré jídlo a bytí v přírodě. 

Je to proces, který může být i bolestivý, ale není třeba se ho bát, protože odřízneme pouze to, co už nechceme a nepotřebujeme. V běžném životě se může zhmotňovat v touze po odlehčenějším jídelníčku nebo v třídění kumbálu či skříně s oblečením.

Stejně jako se mění roční období, mění se i energie s nimi přicházející. Na zimu jsme se nabalili, řádně najedli a hodně času strávili u filmů a knížek zachumlaní v teplých dekách. S jarem se chceme hýbat, vyrazit do přírody, jíst saláty, pít ovocné šťávy a teplé kabáty vyměnit za jarní bundy - ono by se nám hodilo odložit i několik kil, která po Vánocích přibyla :).

Jak tedy proces detoxikace podpořit?

  1. rozhýbejte tělo - ať už začnete běhat, chodit z práce a do práce pešky, nebo si každý den zacvičíte 10 minut jógu nebo 5 tibeťanů - prostě začněte!
  2. popijte a pojezte - ideálně odlehčete jídelníček. Já moc ráda piju ráno teplou vodu s citronem na očistu střev a žaludku. Skvělé jsou také zelené potraviny - ječmen dělá s trávením naprosté zázraky.
  3. dopřejte si koupele a masáže
  4. jezte divoké plevele, hned jak začnou růst - neuvěříte, kolik práce udělají za vás, krásně vás pročistí a dodají mnoho minerálů a stopových prvků

Zajímají vás bylinky? Mrkněte na náš celoroční kurz.

  1. detoxy - pokud máte čas a chuť experimentovat, můžete vyzkoušet různé detoxikační programy. Ale nepřehánějme to!
  2. mentální detox - to asi nejdůležitější! Dejte si čas a promyslete si, čeho se chcete zbavit ve svém životě, a vyšlete přání. Já jsem začala meditovat. Než to zkusíte, může se to zdát jako nuda, když začnete, zjistíte, že je to nezbytnost. Vřele doporučuji Úvod do mindfulnes nebo rovnou 8týdenní program pod vedením Michala Dvořáka.

No a hlavně nezapomínejte, že někdy není potřeba všechno řešit a tlačit na to, ale nechat procesy běžet. 

Co jíst během DETOXU?

Mezi moje favority patří ájurvédské léčebné jídlo kitchery (kičeri). Je velmi výživné a zároveň jednoduše stravitelné. Použijte sezonní zeleninu a koření podle vaší chuti.

  • Dnes dělám kičeri v jednom hrnci.
  • Orestuji na ghí cibulku, zázvor, česnek a přidám kurkumu, koriandr, kumín, špetku řeckého sena a fenyklu (koření můžete obměňovat).
  • Přidám zeleninu - mrkev, cibuli, batát….
  • Přidám 1,5 hrnku basmati rýže a 0,5 hrnku červené čočky nebo přes noc naložených mungo fazolek. Zaliju 6 hrnky vody nebo zeleninového vývaru. Vařím, až je z toho kaše - asi 20 minut. 🙂
  • Přidám trochu ghí, posypu čerstvým koriandrem a zakápnu ume octem.
  • Kaši jím klidně několikrát denně.

Mrkněte na další recepty na webu. :)

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama