reklama

BLOG Kosmetika hrou: Hydroláty - zázraky v péči nejen o pleť 2.díl

Minule jsme psaly o hydrolátech poprvé a dnes budeme pokračovat. :)

Foto: Michaela Doušová
Judita Klimentová - Kosmetika hrou

Judita Klimentová - Kosmetika hrou

"Výroba přírodní kosmetiky je jako pečení koláčů. Smícháte ingredience ve správném poměru a čekáte, zda se to povede."

K výrobě domácích přírodních přípravků se postupně dostala přes sběr bylinek a vaření domácích pochutin. Velkým impulzem bylo když si poprvé vyrobila přírodní veganské mýdlo. Učila se, sbírala bylinky a experimetnovala. Během cest po Indii zkoušela použití indického koření a olejů z hlediska Ajurvédy a to začala propojovat s masážemi. Vrhla se do výroby všeho, co se kosmetiky a bylinek týkalo. V roce 2014  začala pořádat workshopy výroby přírodní kosmetiky a sdílet recepty na webu (www.kosmetikahrou.cz). Miluje esenciální oleje, byliny, dobré jídlo a bytí v přírodě. 

V kosmetice hydroláty slouží především k tonizaci a hydrataci pleti, popřípadě jako letní osvěžující tělový sprej. Doporučuji hydrolát nastříkat na pleť ihned po probuzení a během dne opakovat. Jsou také ideální součástí dvoufázových kréči čisticích mlék, dle typu pleti. Je vhodné hydrolát nanést na pleť před použitím oleje, pleť je pak hydratovaná a lépe olej vstřebá.

V našem krámku najdete 100% hydroláty pod naší značkou, které jsou z větší produkce a jsou vhodné na výrobu vaší kosmetiky. Nejsou nijak konzervované ani neobsahují přidaný alkohol. Jsou poměrně silné, a proto je ředíme a používáme jako základ tělových mlék a krémů. 

Všechny hydroláty můžete koupit u nás v krámku. :)

Růže

Růží je několik typů - nejčastěji je k dostání růže damašská a bulharská. Neliší se svými vlastnostmi, ale existují jemné rozdíly ve vůních. Po růžové vodě sáhnu vždy jako první, pokud mám klientky, které potřebují pleť vrátit do rovnováhy. Růže je hojivá, vhodná pro všechny typy pleti (včetně citlivé pokožky). Obzvláště se hodí pro sušší, dehydratovanou a zralou pleť.

Levandule

Má krásnou medovou vůni a jeho pH je nejbližší pokožce. To je i důvodem, proč je na rozdíl od esenciálního oleje z levandule vhodný hlavně pro sušší pleť.

Je hojivá, lehce antibakteriální, hodí se pro suchou a zánětlivou pleť, kterou zklidňuje. Je také skvělým prvním pomocníkem po opalování, spálení či bodnutí hmyzem.

Máta

Hit tohoto léta! Je krásně chladivá, hojivá, lehoučce znecitlivuje. Proto je vhodná jako voda po holení pro pány i dámy, jako letní deosprej i ústní voda. Doporučuji pro pleť mastnou a smíšenou. Pokud je pro vás až moc peprná, stačí smíchat s růží nebo levandulí.

Má povzbuzující, ochlazující, aktivizující účinky, stahuje póry a rozjasňuje pleť. Ráda ho používám do letní kosmetiky, na osvěžení dechu a do zubní pasty. Používáme ho do sprejů proti hmyzu a do krému po opalování.

Vilínová voda

Vyrábí se z květů vilínu virgilského, má příjemnou vůni po čaji. Přirozeně obsahuje malé množství alkoholu a je antibakteriální, proto se hodí pro čištění mastné a aknózní pleti. Po ošetření však doporučuji omýt vodou (může vysušovat). Má stahující účinky, takže je skvělá po holení a jako deodorant. Ideálně ji ředím s destilovanou vodou nebo dalšími hydroláty.

Neroli

Poměrně výrazná vůně pomerančových květů. Je silně antidepresivní, proto ji využijete především během podzimních a zimních splínů. V péči o pleť je ideální pro mastnou pleť, protože hydratuje a zároveň jemně reguluje tvorbu kožního mazu. Pokud vám navíc ještě voní, tak je pro vás ideální volbou.

Má intenzivní vůni a velmi silně působí na naši psychiku. V aromaterapii se primárně používá proti strachům a úzkostem. 

Heřmánek

Má medovou vůni podobně jako levandule. Je velmi hojivý a má čisticí účinky. Uklidňuje psychiku. Hodí se pro zánětlivou pleť. Při dlouhodobém používání může vysušovat, takže doporučujeme kombinovat s růžovou vodou nebo levandulí.

Heřmánek má regenerační a protizánětlivé vlastnosti. Hodí se i pro miminka. Je ideální do přípravků na oči a do zubních past. Je možné ho použít i přímo do očí, například pokud trpíme alergií a oči nám otečou a slzí.

Slaměnka (smil italský)

Velmi specifická vůně připomínající seno, uzeninu či polévkové koření :). Má výrazné anti-aging vlastnosti, takže se hodí především pro zralou pleť či jako prevence do očních sér. Podporuje správné proudění krve a hojí modřiny a pohmožděniny. Proto ji využívají s oblibou i sportovci. Esenciální olej ze slaměnky patří k nejdražším díky svým úžasných účinkům, proto je skvělé, že existuje dostupný hydrolát :).

Slaměnka (neboli smil italský) je v přírodní kosmetice i aromaterapii velmi ceněná. Tento hydrolát se hodí na silně problematickou i zánětlivou pleť. Ocení ho zejména ty z vás, které mají spíše mastnější pleť. Je skvělá pro své účinky proti stárnutí. Používáme ji do krému proti vráskám a na denní čištění obličeje.

Cistus

Těžší vůně pojící tóny sladké růže a kadidla - to je cistus neboli "pouštní růže". Má vynikající schopnosti při hojení ran a jizev. Zastavuje krvácení a čistí rány.

Ideální hydrolát proti vráskám, doporučujeme tedy do všech krémů a péče pro zralou pleť. Nakombinujte ho do svého krému s hydrolátem ze slaměnky a máte perfektní "anti-aging" krém. Nebo si můžete dvakrát denně udělat teplý kompres.

Kadidlo

Kadidlový hydrolát se vyrábí destilací pryskyřice kadidla. Má svěží nasládlou, dřevitou, balzámovou vůni. Díky tomu působí relaxačně, ale taky podpoří regeneraci fyzickou i psychickou.

Kadidlo i v podobě hydrolátu je skvělé pro zralou pleť, pomáhá bojovat proti vráskám. Působí protizánětlivě.

Santalové dřevo

Hydrolát vyrobený destilací santalového dřeva má krásnou nasládlou, lehce dřevitou vůni.

Je vhodný k péči o suchou a ekzematickou pokožku, je dostatečně jemný i pro citlivou. Pomáhá vzpružit dehydrovanou a zralou pleť. Působí protizánětlivě a proti bakteriím a zmírňuje pocit svědění pokožky.

Santal podporuje uvolnění a relaxaci, tonizuje nervy a je skvělou podporou v obdobích stresu.

Hydroláty můžete použít:

  1. k odličování a ranní hydrataci obličeje. Naneste si na odličovací tampon hydrolát a trochu oblíbeného oleje a očistěte pokožku. Poté naneste denní krém, gel nebo olej. Večer si na tamponek přidejte k hydrolátu hutnější olej a odličte se.
  2. místo nočního krému po mytí obličeje. Noční krém není ideální používat denně, jinak pleť zleniví. Po sprše mám hodně vysušenou pleť, a proto mám u postele hydrolát z levandule přelitý v 30ml skleněném spreji a před spaním si ho nastříkám na obličej.
  3. jako základ vaší kosmetiky. Všude, kam patří voda, můžeme dát hydrolát nebo hydrolát ředěný destilovanou vodou.
  4. jako lék. Připálila se vám ramena? Nastříkejte na ně hydrolát z levadnule několikrát během dne. Bolí vás žaludek? Přidejte si do sklenice vody lžičku hydrolátu z máty peprné.

Všechny hydroláty můžete koupit u nás v krámku. :)

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama