reklama

BLOG Ibezcukrutojde: Plněné lilky

Už minulý týden jsem koupila dva lilky, že z nich něco uvařím. Máte rádi lilek? Já z něj nejčastěji dělám pomazánku, občas polévku a v létě ho jednoduše nakrájím, osolím a s trochou olivového oleje grilujeme.

Foto: Jana Dell-Plotnárková
Jana Dell-Plotnárková : ibezcukrutojde

Jana Dell-Plotnárková : ibezcukrutojde

Jmenuji se Jana a momentálně manželem a dětmi (Stella 10 a Luca 5) žijeme na havajském ostrově Maui, stravujeme bez cukru, průmyslově zpracovaných potravin, a máme netoxickou domácnost. Pro mnoho lidí je náš život dost exotický, a to nejen kvůli tomu, že žijeme právě na Havaji.
Jsem spolu autorkou dvou tištěných a jedné elektronické kuchařky, aktivně se věnuji poradenství v rámci terapeutické diety GAPS, pořádám workshopy a snažím se šířit informace o této terapii.
Moc ráda vymýšlím recepty pro moji rodinu, ale také pro lidi, kteří mají nějaké omezení v jídle, ať už je to alergie, intolerance nebo jen chtějí jíst jinak a zdravě.
Více informací o celé mojí rodině a životě tady na Maui najdete na mém instagramu @ibezcukrutojde nebo můžete nahlédnout na můj web www.janadellplotnarkova.cz

Lilek je v Čechách dost neobvyklá zelenina. Pravda je, že většině lidí moc nechutná. Nebo ji spíš nikdy neochutnali. Když jsme žili v Kataru, tak jsem se z něj naučila hodně vařit, používají ho tam opravdu hodně. Baba ganoush je velmi oblíbená příloha k masu, je to v podstatě taková lilková pomazánka. Ta bude často chutnat lidem, i když by jinak lilek nesnědli. Hlavně proto, že nebudou třeba ani vědět, že lilek jedí.

Já jsem zde spojila dvě jednoduchá jídla, žádný objev roku. Je to velmi rychlé, za 30 minut máte hotovo. A taková jídla mám nejraději, chutná, a rychlá.

I když se může na první pohled recept zdát komplikovaný, nebojte se, je to opravdu jednoduché.

Baba ganoush

2 menší lilky

3 stroužky česneku, více dle chuti

¼ cibule

½ + ¼ lžičky mletého římského kmínu

1 lžíce olivového oleje

2 lžíce avokádového oleje

2 lžíce tahini

šťáva z jednoho citronu

sůl, pepř

Pečené lilky

2 menší lilky

½ lžíce olivového oleje

¼ lžičky mletého římského kmínu

sůl

Masová směs

1 lžíce sádla

½ cibule

2 stroužky česneku

500 gramů mletého masa, použila jsem jehněčí

½ lžičky mletého římského kmínu

1 hrnek strouhaného květáku (květákové rýže)

2 hrsti špenátu

vývar na podlévání, pokud bude třeba

petrželová nať na ozdobu

Zapněte troubu na 175 °C, připravte si plech a pečicí misku.

Lilky umyjte a rozkrojte napůl, lžicí vydlabejte dužinu, nechte jen asi ½ cm po obvodu. Vydlabanou dužinu dejte do připravené pečicí misky, nakrájejte ji na stejně velké kusy a nechte stranou.

Vydlabaný lilek osolte, posypte lehce římským kmínem a pokapejte olivovým olejem. Dejte do trouby péct na 25-30 minut.

Dužinu v pečicí misce osolte, pokapejte jednou lžící olivového oleje, přidejte nakrájenou cibuli, česnek a ½ lžičky římského kmínu. Promíchejte a dejte také do trouby na 25-30 minut. 

Mezitím si připravte pánev a dejte na ni lžící sádla. Pomalu zahřejte a přidejte nakrájenou cibuli, česnek. Nechte pár minut restovat a poté přidejte mleté maso, osolte a opepřete, posypte ½ lžičkou římského kmínu a za občasného míchání nechte maso pomalu zatáhnout. Poté přidejte hrnek nastrouhaného květáku, pořádně promíchejte, a pokud je potřeba, podlijte malým množstvím vývaru. Občas promíchejte a nechte pomalu dusit, dokud nebude maso hotové a květák měkký. Nakonec do masové směsi vmíchejte špenát, aby se pár minut podusil. Přikryjte a nechte pár minut stranou.

Pečenou dužinu z lilku dejte do mixéru, přidejte 2 lžíce tahini, ¼ lžičky římského kmínu, 2 lžíce avokádového oleje, a pokud máte rádi ostřejší, tak stroužek čerstvého česneku. Rozmixujte do hladké pasty. 

Pečené lilky naplňte masovou směsí a na tu přidejte baba ganoush (lilkové pyré) a ozdobte čerstvou petrželovou natí.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama