reklama

BLOG Fandimámám: Milostivé léto aneb jak se zbavit exekucí

Jste v exekuci a dlužíte státu nebo obci? Možná máte šanci se dluhu zbavit! Parlament schválil milostivé léto. Co to znamená? Můžete se zbavit některých svých dluhů. I úplně. Podívejte se, jestli se to týká právě vás a jak na to!

Foto: Fandi mámám: Blog pro mámy (nejen) samoživitelky

Koho se milostivé léto týká?

Lidí, kteří dluží státu nebo podobným subjektům, jsou proto v exekuci a NEJSOU v insolvenci.

Co je to stát a podobné subjekty? 

Je to např. Česká republika, obec, kraj, část obce nebo městská část, zdravotní pojišťovna, Česká televize nebo Český rozhlas, nemocnice vlastněné státem, obcí nebo krajem, dopravní podniky vlastněné státem, obcí nebo krajem, technické služby (svoz odpadu), ČEZ, školy apod.

Jakých dluhů se to týká?

Nejde dát úplný seznam. Můžou to být dluhy za jízdu na černo, neuhrazení nájmu v obecním bytě, neplacení popelnic, neplacení zdravotního pojištění, neuhrazení poplatku v nemocnici nebo na pohotovosti, nezaplacení faktury za elektřinu, nezaplacení poplatku za psa. 

Fandi mámám: Blog pro mámy (nejen) samoživitelky

Fandi mámám: Blog pro mámy (nejen) samoživitelky

V roce 2016 rozjely dvě moderátorky a hlavně mámy Žaneta Slámová a Petra Květová Pšeničná dobročinný projekt FANDI MÁMÁM. Jejich cílem bylo pomoci maminkám samoživitelkám a jejich dětem v jejich aktuální tíživé situaci, a to zajištěním materiální pomoci. Chtěly také změnit vnímání postavení samoživitelek ve společnosti tak, aby se na
ně lidé nedívali skrz prsty, ale aby je společnost spíš oceňovala za to, že zvládají péči o své děti samy. Od té doby pomáhají každé tři měsíce dalším maminkám samoživitelkám, a to již nejen materiálně, ale i poradensky.
A protože se všechny mámy, ať jsou samoživitelky, nebo ne, při péči o děti potýkají se stejnými radostmi i starostmi a rády své pocity a zkušenosti sdílejí, čímž si mohou vzájemně pomáhat a motivovat se, rozhodly se Žaneta s Petrou založit blog Fandi mámám. Do něj budou o životě maminek (nejen) samoživitelek psát ony i ostatní mámy, které se na projektu Fandi mámám podílejí. Vítejte na blogu, kde si mámy vzájemně fandí a inspirují se!

Týká se mě to, co mám dělat? Jak postupovat?

Kontaktujte doporučeným dopisem exekutora, který vede vaši exekuci. V dopise se ho zeptejte, jak vysoká je jistina vašeho dluhu, a napište mu, že si přejete využít milostivého léta. Zaplaťte jistinu, kterou vám exekutor řekl, navýšenou o 908 korun (tedy k ní tuto částku připočtěte), ale pozor platbu proveďte mezi 28. říjnem 2021 a 28. lednem 2022, NE DŘÍV!! 

K platbě napište: "Přeji si využít institut milostivého léta a vyzývám exekutora [sem doplňte jméno exekutora], aby postupoval dle zákona č. 286/2021 Sb., část 2, čl. IV, bodu 25." 

Pokud proti vám vede exekuci na dluhy proti státu víc exekutorů, musíte jít za každým zvlášť.

Příklad pro lepší představu!

Máte dluh vůči dopravnímu podniku za jízdy na černo. Nezaplacené jízdenky byly za 100 Kč a měli jste platit i pokutu 1000 Kč. Součet nezaplacených jízdenek a pokuty je jistina dluhu, tedy 1100 Kč. Nic z toho jste nezaplatili. Časem vám kvůli neplacení naskákaly úroky 25 000 Kč. Jste kvůli tomu v exekuci u exekutora Jana Nováka, ale nejste v insolvenci ani oddlužení. Teď byste tedy měli platit 26 100 Kč na jistině a úrocích. Napište doporučený dopis exekutorovi Janu Novákovi a požádejte o potvrzení, jak vysoká je dlužná jistina. Napište mu, že si přejete využít milostivého léta: "Přeji si využít institut milostivého léta a vyzývám exekutora Jana Nováka, aby postupoval dle zákona č. 286/2021 Sb., část 2, čl. IV, bodu 25." Jan Novák vám napíše, že jistina je 1100 Kč. Využijete milostivého léta. Mezi 28. 10. 2021 a 28. 1. 2022 zaplatíte exekutorovi 2008 Kč (což je jistina 1100 Kč plus 908 Kč na odměnu exekutora) a odvoláte se na milostivé léto. Pak už nemusíte platit 25 000 Kč na úrocích a dluh se vám smaže.

Pokud se ztrácíte, obraťte se na dluhovou poradnu, kterou můžete najít v našem rozcestníku Rozcestník Fandi mámám. Pokud i tak nebudete vědět, napište nám na [email protected], pokusíme se vás navést kudy kam. Ve Fandi mámám totiž nesoudíme a pomáháme. www.fandimamam.cz

Autorkou textu je dobrovolnice a právnička Jitka Kadlčíková

Šéf Primy ťal do živého. Bez obalu přiznal důvody propadáku Eliška a Damián | Video: Michaela Lišková

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama