reklama
 

BLOG Fandi mámám: Vychovávala mě samoživitelka

Práce rodiče je asi tou nejnáročnější na světě, a když jste na to sami, tak se z toho může vyklubat i životní zkouška. Maminky samoživitelky často řeší finanční problémy, nedostatek času i zdraví a bojí se, že tak náročná životní situace může jejich děti poznamenat, i když se snaží ze všech sil. Přečtěte si tedy příspěvky třech žen, které vychovávaly matky samoživitelky .

Foto: iStock
Fandi mámám: Blog pro mámy (nejen) samoživitelky

Fandi mámám: Blog pro mámy (nejen) samoživitelky

V roce 2016 rozjely dvě moderátorky a hlavně mámy Žaneta Slámová a Petra Květová Pšeničná dobročinný projekt FANDI MÁMÁM. Jejich cílem bylo pomoci maminkám samoživitelkám a jejich dětem v jejich aktuální tíživé situaci, a to zajištěním materiální pomoci. Chtěly také změnit vnímání postavení samoživitelek ve společnosti tak, aby se na
ně lidé nedívali skrz prsty, ale aby je společnost spíš oceňovala za to, že zvládají péči o své děti samy. Od té doby pomáhají každé tři měsíce dalším maminkám samoživitelkám, a to již nejen materiálně ale i poradensky.
A protože se všechny mámy, ať jsou samoživitelky nebo ne, při péči o děti potýkají se stejnými radostmi i starostmi a rády své pocity a zkušenosti sdílejí, čímž si mohou vzájemně pomáhat a motivovat se, rozhodly se Žanetou s Petrou založit Blog Fandi mámám. Do něj budou o životě maminek (nejen) samoživitelek psát ony, i ostatní mámy, které se na projektu Fandi mámám podílejí. Vítejte na blogu, kde si mámy vzájemně fandí a inspirují se!

Tereza:

"Náš vztah s maminkou nikdy moc nebyl podle společenské škatulky ,matka - dcera´, ale spíše šlo o dvě velmi dobré kamarádky. Mamka je pro mě člověk, který mě vždy a ve všem podpořil, ať už při výběru školy, profese, či ve vztazích.

Musím říct, že jsem měla štěstí, protože mě vychovávala chytrá, silná žena, plná optimismu, humoru a odvahy. Přestože si myslím, že máma někdy byla na pokraji sil, nedávala to přede mnou najevo. Zažily jsme totiž i těžké časy, kdy naše finanční situace nebyla úplně růžová. Byla pro mě jakousi ,superženou´. Osobně si ale nepřijdu, že bych tehdy příliš strádala. Měla jsem k životu všechno, co jsem potřebovala. Svým způsobem jsem se tak naučila mít radost z maličkostí."

Katka:

"Naše situace byla těžká, protože jsem do deseti let žila s babičkou a tetou, která měla ovšem vlastní dítě, takže jsem se občas cítila jako vyděděnec. Samozřejmě že mě to ovlivnilo. Ale opravdu jen v tom negativním smyslu? Podle všech prognóz a psychologů bych měla být neschopná navázat trvalý vztah. Takže hádejte co? Jsem vdaná a mám dvě děti a hlavně mám šťastný dlouholetý vztah. Možná právě proto, že jsem neměla jednoduché dětství.

Pamatuji si, jak to měla mamka těžké. Tehdy jsem spoustě věcí nerozuměla, ale svoje rodiče jsem měla ráda. A mám dodnes. Někdy život nejde tak, jak jste si přáli, ale je třeba jít dál. Řekněte to dětem, pochopí to."

Olga:

"Máma byla samoživitelkou na plný úvazek. Starala se o mě převážně sama a nejbližší rodina nám nikdy moc nepomáhala. Měly jsme ale štěstí v neštěstí a potkaly jsme na své cestě dobré přátele, kteří nás podpořili morálně. Máma si prošla mnohým, zažila psychické týrání i finanční problémy. Vždy ale byla skálou, ustála vše, co jí život naložil, se vzpřímenou hlavou, důstojností a nikdy neutuchajícím optimismem. Vážím si ji za její sílu, lásku a za to, že se svým osobním životem už nikam nespěchala hlavně kvůli mému bezpečí, které pro ni bylo na prvním místě. Muselo to pro ni být těžké, sama se o vše postarat, ale nyní je to silná a statečná žena, která mě naučila mít vlastní názor, neohýbat páteř a hlavně být optimistou."

Velice děkujeme Tereze i Katce za jejich čas i osobní příběhy, se kterými se odhodlaly podělit.

Autor: Olga Ross

I když pochází z umělecké rodiny a sama se věnuje od dětství výtvarnictví, vystudovala na vysoké škole mediální obor a pracuje jako redaktorka a editorka. Neziskové organizaci www.fandimamam.cz pomáhá, protože ji vychovala maminka samoživitelka a věří, že na citaci "Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal" z pera francouzského spisovatele Antoine de Saint-Exupéry je nutné pamatovat obzvlášť při zakládání rodiny a případném rozvodu.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama