reklama

BLOG Fandi mámám: Pro lásku cokoliv?

Patříte mezi ty ženy, které si myslí, že si lásku musí zasloužit? V duchu toho modelu plníte očekávání druhých a často při tom zapomínáte na sebe? Odkládáte své potřeby, přání, sny a touhy? Snažíte se být hodná, poslušná, stále se přizpůsobujete? „Láska není o tom být něčí rohožkou a dostávat cokoliv menšího, než si zasloužíte.“

Hana Vagnerová a Matyáš Řezníček.
Hana Vagnerová a Matyáš Řezníček. | Foto: Aerofilms

Proměnit slova v činy je obtížné a chce to odvahu. Láska se rodí ve vztazích. V lásce se odrážejí vzorce, které jsme během svého života poznali, vyzkoušeli si, z různých důvodů přijali za své a které posíláme dál. 

Fandi mámám: Blog pro mámy (nejen) samoživitelky

Fandi mámám: Blog pro mámy (nejen) samoživitelky

V roce 2016 rozjely dvě moderátorky a hlavně mámy Žaneta Slámová a Petra Květová Pšeničná dobročinný projekt FANDI MÁMÁM. Jejich cílem bylo pomoci maminkám samoživitelkám a jejich dětem v jejich aktuální tíživé situaci, a to zajištěním materiální pomoci. Chtěly také změnit vnímání postavení samoživitelek ve společnosti tak, aby se na
ně lidé nedívali skrz prsty, ale aby je společnost spíš oceňovala za to, že zvládají péči o své děti samy. Od té doby pomáhají každé tři měsíce dalším maminkám samoživitelkám, a to již nejen materiálně, ale i poradensky.
A protože se všechny mámy, ať jsou samoživitelky, nebo ne, při péči o děti potýkají se stejnými radostmi i starostmi a rády své pocity a zkušenosti sdílejí, čímž si mohou vzájemně pomáhat a motivovat se, rozhodly se Žaneta s Petrou založit blog Fandi mámám. Do něj budou o životě maminek (nejen) samoživitelek psát ony i ostatní mámy, které se na projektu Fandi mámám podílejí. Vítejte na blogu, kde si mámy vzájemně fandí a inspirují se!

Když máme štěstí, setkáme se na své cestě s někým, s kým v rovnici "dávej - ber" ladíme, jsme v rovnováze. Prožíváme sounáležitost a blízkost. Obdarování je vzájemné. Může se ale stát, že pomyslná miska vah je dlouhodobě vychýlena na jednu stranu. Máme pocit, že mnohem víc dáváme, než dostáváme. Sama jsem prožila obojí, a tak vím, jak je obtížné tomu porozumět a přiznat si to. Příčiny pocitu nedostatku mohou být různé, ale vždy přicházejí z našeho nitra, z naší často zraněné duše. Nenaučili jsme se přijímat dar lásky. Nepoznáme, když přijde, ale jen když odejde. Bojíme se dar blízkosti a intimity přijmout, abychom neprožili bolest, zklamání, necítili se trapně, nebyli poníženi. Zapomínáme na sebe kvůli požadavkům druhých, které máme rádi, i kvůli pocitu, že jejich potřeby a přání jsou důležitější než ty naše. Očekáváme, sníme a jsme zaskočeni nepříjemnou realitou. Každý z nás by jistě našel další důvody, proč od sebe lásku odháníme, a pak pláčeme, že odešla. 

Mezi určující vztahy patří láska mezi rodiči a dětmi. Citová vazba, která začíná ještě před narozením. Láska mezi partnery, která odráží respekt a úctu. A především láska k sobě, která se nám tak často zdá nedůležitá, a přitom je základním kamenem života. Právě láska bez podmínek, kterou může dítě zažívat, ho činí v budoucnu šťastným, sebevědomým a samostatným. Přepéče ze strachu či z nenaplnění vlastních tužeb a plánů svazuje, vydírá, je manipulativní. I ponižování, které se často objevuje nejen v partnerských vztazích, má své kořeny v dětství. Souvisí se sebehodnotou, sebeláskou, kterou zakoušet jako by bylo zakázané. Naopak. Když člověk nemá rád sám sebe, jak upřímně a opravdově může mít rád druhé? 

Podle Garyho Chapmana můžeme druhým lásku projevit pěti jazyky - oceníme je, uznáváme jejich hodnotu; jsme k nim pozorní, dokážeme se vcítit; potěšíme je drobným darem; pečujeme o ně, pomáháme naplnit jejich potřeby; a ve vzájemném vztahu jsme k sobě něžní a prožíváme fyzickou blízkost. Pro každého z nás jsou přirozené jiné cesty a je to tak v pořádku. Podstatné je, zda se nám daří se sladit, zda se doplňujeme. 

Projekt Fandi mámám, k vám, milé maminky samoživitelky, promlouvá svým posláním a formou podpory všemi pěti jazyky. Není to skvělé?

https://www.fandimamam.cz/aktualne-shanime/

Autor: Martina Macková

Od demonstrantů schytala nadávky i plivance: Byla to proputinovská akce, říká Kavková | Video: Martin Veselovský

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama