reklama

BLOG Fandi mámám: Pospíchej pomalu aneb proč dělat velké změny pomalu a postupně

Možná jste to taky zažili. Chcete, aby se něco změnilo, a chcete změnu hned. Po něčem toužíte a přejete si dostat to okamžitě. Jenže občas člověk zapomíná, že všechno je proces a určité věci chtějí svůj čas.

Foto: Thinkstock
Fandi mámám: Blog pro mámy (nejen) samoživitelky

Fandi mámám: Blog pro mámy (nejen) samoživitelky

V roce 2016 rozjely dvě moderátorky a hlavně mámy Žaneta Slámová a Petra Květová Pšeničná dobročinný projekt FANDI MÁMÁM. Jejich cílem bylo pomoci maminkám samoživitelkám a jejich dětem v jejich aktuální tíživé situaci, a to zajištěním materiální pomoci. Chtěly také změnit vnímání postavení samoživitelek ve společnosti tak, aby se na
ně lidé nedívali skrz prsty, ale aby je společnost spíš oceňovala za to, že zvládají péči o své děti samy. Od té doby pomáhají každé tři měsíce dalším maminkám samoživitelkám, a to již nejen materiálně, ale i poradensky.
A protože se všechny mámy, ať jsou samoživitelky, nebo ne, při péči o děti potýkají se stejnými radostmi i starostmi a rády své pocity a zkušenosti sdílejí, čímž si mohou vzájemně pomáhat a motivovat se, rozhodly se Žaneta s Petrou založit blog Fandi mámám. Do něj budou o životě maminek (nejen) samoživitelek psát ony i ostatní mámy, které se na projektu Fandi mámám podílejí. Vítejte na blogu, kde si mámy vzájemně fandí a inspirují se!

Tak jako jsem na to zapomněla já. Chtěla jsem změnit bydliště, najít partnera, žít v domě a najít novou práci. Všechno se mi splnilo. Během jednoho roku jsem všeho dosáhla. Seznámila jsem se s dokonalým mužem, přestěhovala se do domu partnera v novém městě a začala jsem podnikat. Nevěděla jsem ovšem, že tolik změn najednou nejde ustát, a tak se stalo, že jsem zase o všechno přišla. Jednoho dne jsem se vrátila domů, abych se dozvěděla, že partner už ve vztahu nechce pokračovat. Jeho rozhodnutí zničilo můj sen jako domeček z karet. Zbylo mi jen nové bydliště, které je několik stovek kilometrů daleko od toho původního. A tak se stalo, že jsem opět matka samoživitelka bez přátel, práce, rodiny i partnera. Stěhuji se do podnájmu v cizím městě, kde nikoho neznám. Jen svou dceru, která má také jen mě.

Přesto se nemůžu donutit, abych se cítila zrazená, opuštěná, sama a bezmocná. Nemohu nenávidět partnera za jeho volbu. Ba naopak, vážím si ho, protože vím, že toto jeho rozhodnutí nebylo lehké, a obdivuji ho, že dokázal vyjádřit svoje touhy i přání. Zároveň už vím, jakou mám sílu. Díky všem změnám, které jsem byla schopná udělat, vím, že se o sebe a o dceru dokážu postarat. Mám vždy spoustu možností i cest, kterými se mohu dát. Tato zkušenost mě nutí hodně přemýšlet. Díky tomu poznávám, že moc změn najednou škodí. Změny je nutné zavádět do života pomalu a postupně. Protože jako dítě se nenaučí chodit za den, tak ani člověk nemůže změnit svůj dosavadní život lusknutím prstů. Přicházím na to, jak důležité je zachovat klid a nepropadat strachu. Otevřená mysl a klid vždy přinesou ovoce v podobě nové příležitosti, poznání, náhody nebo pomoci. Uvědomuji si, jak je krásné rozcházet se bez bolesti, hádek, křivd a osočování. Protože poznávám, že to není o partnerovi a jeho rozhodnutí, ale o tom, jak na celou událost budu reagovat já. Jen já jsem totiž zodpovědná za to, co se v mém životě děje a jaké přináší ovoce.

Taylor Swiftová ve své písni New Romantics zpívá "life is just a classroom" (život je pouze třída). Tato věta mi hraje v hlavě a poznávám, jak pravdivá věta to je. Život je třída, kde dostáváme lekce. Pokud nějakou zkušenost přeskočíme, vynecháme nebo nezvládneme, vždy nás vrátí, abychom si danou zkušeností prošli znovu. Stejně tak mě teď život vrátil tam, kde jsem nechtěla být. Uspěchala jsem věci, které se uspěchat nedají. Chtěla jsem mít ve svém životě všechno a hned. Jenže to nejde, protože já neumím žít ve vztahu. Nejsem dobrou kamarádkou, natož abych byla dobrou partnerkou. A tak se jdu učit navazovat vztahy a setrvávat v nich. Jdu vytvářet vazby, které potrvají, a až se toto naučím, postoupím na vyšší úroveň. Do partnerského vztahu, který ustojím.

Pokud chcete víc příběhů matek samoživitelek, podívejte se na
http://www.fandimamam.cz/aktualni-pribehy-maminek/.

Text: Mirka Rösslerová za Opravdový vztah

 
Portál z proslulého mramoru musel čekat na pražském secesním skvostu na znovuobjevení | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama