reklama

BLOG Fandi mámám: Jak a kde hledat práci

Hledání nového zaměstnání je velice náročný úkol, který vás může stát mnoho energie a času. Někdy má člověk prostě štěstí a práci najde na první pokus. Většinou je to ale proces, který zabírá určitý čas a může být velice vyčerpávající. Ne nadarmo jej mnozí psychologové považují za jeden z nejnáročnějších úkolů, se kterým se dospělý jedinec může během svého života setkat. Neúspěch si totiž lidé velice často berou až příliš blízko k srdci a začnou pochybovat o vlastních schopnostech. V tuto chvíli je nutné si uvědomit, že během pohovoru nebo při pročítání CV hodnotí vaše znalosti a nadání lidé, kteří vás ve skutečnosti neznají a mají často na vyhodnocení jen pár minut.

Foto: Fandi mámám: Blog pro mámy (nejen) samoživitelky
Fandi mámám: Blog pro mámy (nejen) samoživitelky

Fandi mámám: Blog pro mámy (nejen) samoživitelky

V roce 2016 rozjely dvě moderátorky a hlavně mámy Žaneta Slámová a Petra Květová Pšeničná dobročinný projekt FANDI MÁMÁM. Jejich cílem bylo pomoci maminkám samoživitelkám a jejich dětem v jejich aktuální tíživé situaci, a to zajištěním materiální pomoci. Chtěly také změnit vnímání postavení samoživitelek ve společnosti tak, aby se na
ně lidé nedívali skrz prsty, ale aby je společnost spíš oceňovala za to, že zvládají péči o své děti samy. Od té doby pomáhají každé tři měsíce dalším maminkám samoživitelkám, a to již nejen materiálně, ale i poradensky.
A protože se všechny mámy, ať jsou samoživitelky, nebo ne, při péči o děti potýkají se stejnými radostmi i starostmi a rády své pocity a zkušenosti sdílejí, čímž si mohou vzájemně pomáhat a motivovat se, rozhodly se Žaneta s Petrou založit blog Fandi mámám. Do něj budou o životě maminek (nejen) samoživitelek psát ony i ostatní mámy, které se na projektu Fandi mámám podílejí. Vítejte na blogu, kde si mámy vzájemně fandí a inspirují se!

Proto je velice důležité se soustředit na pečlivou přípravu vašeho CV, curriculum vitae, které potenciálnímu zaměstnavateli rychle a výstižně popíše vaše kvality. A také zaměřte své síly na vhodný výběr pozice přes moderní kanály, které vám dokážou efektivně pomoci při hledání nového zaměstnání.

Pracovní portály

Když máte hotový životopis, otevřete internet a jděte se podívat na pracovní portály. Nepřijde vám to jako žádná zázračná novinka? Možná máte pravdu, ale jak nám poradila HR specialistka Marie Dvořáková, na pracovním portálu se dá kouzlit i trochu jinak než přes klasické vyhledávání. Například na stránkách Jobs.cz, jednom z největších on-line pracovních portálů v Česku, si lze vytvořit svůj vlastní profil a velice detailně ho vyplnit. Pokud se do toho pustíte a vyplnění nepodceníte, může se vám toto úsilí v budoucnu vyplatit. Jak nám totiž HR specialistka sdělila, mnohé personální agentury i představitelé Human Resources (HR) v jednotlivých firmách začínají své hledání právě takto - tedy přes on-line profily zveřejněné na pracovních portálech. Mezi další velice známé pracovní portály patří server www.dobraprace.cz, tyto stránky se specializují na zaměstnání, kde není potřebná vysoká kvalifikace. Vybírejte a komunikujte však jen s ověřenými a seriózními pracovními portály.

Personální agentury

Kontaktujte personální agentury. V České republice existuje velké množství specializovaných agentur, které se zaměřují na hledání vhodných zaměstnanců pro své klienty. Vyhledejte si jejich kontaktní údaje a směle jim odešlete svůj životopis. Mnohé personální agentury poskytují další služby jako kariérní poradenství, pomoc s vytvořením životopisu i přípravy na pohovor. Tyto služby a případné rady mají často agentury zveřejněné alespoň na svých internetových stránkách. Také nezapomínejte na aktivní kontakt s agenturou. Musíte jim volat, psát a ptát se na nové pozice nebo brigády. Nikdy nečekejte jen na kontakt ze strany samotné agentury. Vždy je ale třeba vybírat agenturu pečlivě a dát si pozor na neseriózní firmy. Přečtěte si reference a reakce lidí, kteří s danou společností spolupracovali, abyste měli jistotu, že nenarazíte na podvodníky.

Sociální sítě

Mezi další, a velmi populární možnosti pro hledání zaměstnání patří skvěle fungující skupiny na Facebooku. Tyto skupiny jsou často rozdělené podle konkrétního oboru. Pokud máte facebookový profil, zkuste se podívat, zda existuje skupina týkající se oboru, ve kterém byste chtěli pracovat, a pokud ano, odešlete jim žádost o přijetí. Některé z těchto skupin nabízí také skvělé rady, jak být v obraze v daném oboru. I v tomto případě je třeba si dávat pozor na organizaci, se kterou vstupujete do kontaktu. Takže určitě doporučuji si daného uživatele i firmu před možnou spoluprací prověřit.

Nepodceňujte také schopnosti a možnosti sociální sítě LinkedIn. Tato platforma byla vytvořena speciálně pro navazování kontaktů v pracovní sféře. Větší firmy v České republice se sociální sítí LinkedIn často pracují, takže tímto způsobem si rozhodně rozšíříte své možnosti.

Webové stránky firmy

Webové stránky konkrétních společností jsou jasnou a skvělou možností ve chvíli, kdy víte přesně, pro kterou firmu byste chtěli pracovat. Firmu můžete kontaktovat telefonicky, ale nejčastěji jsou v sekcích Kariéra / Volná místa vypsané podrobně pracovní pozice, na které v dané chvíli nabírají nové zaměstnance.

Úřad práce

Na úřad práce mnozí chodí jen z povinnosti, když přijdou o zaměstnání a chtějí se zařadit do evidence, aby pobírali podporu a nemuseli ze své kapsy platit zdravotní pojištění. Avšak i úřad práce vede evidenci o volných pracovních pozicích a často může nabídnout uchazeči o zaměstnání nějaké možnosti. Pokud jste ale v tíživé situaci, nebo třeba po konci rodičovské dovolené, může se vám vyplatit na úřad práce se přihlásit. I když nesplníte podmínky pro podporu, úřad by měl zaplatit povinné zdravotní pojištění, což může být v jisté situaci velká částka. 

Osobní kontakt

V žádném případě se nestyďte požádat o pomoc při hledání zaměstnání rodinu, přátele i známé. Možná jste to již před nějakým časem zkoušeli, ale k ničemu to nevedlo. To nevadí. Okolnosti se mění, lidé přicházejí a odcházejí. Buďte stateční, najděte sílu jít dál a uvidíte, jak se třeba i z malého kroku může vyklubat velký skok.

Text: Olga Ross

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama