reklama

BLOG Češka z Česka: Velikonoční symboly

Velikonoční svátky. Mnozí z nás pečou beránka, mazance, jidáše, hlavičku, malují kraslice a pletou pomlázku. Do vázy si trháme kočičky a byt i zahradu zdobíme jarními motivy. Narcisy, tulipány a hyacinty voní bytem. Víte ale, co tyto velikonoční motivy symbolizují? Pojďme se na některé z nich podívat.

Foto: Jana - Češka z Česka
Češka z Česka

Češka z Česka

Jana tvoří blog Češka z Češka (https://www.ceskazceska.cz), ve kterém najdete recepty na jídla, která se od nepaměti připravují v České republice, lokální suroviny, využití kuchyňských známých i divokých bylinek, české zvyky a tradice, zajímavá místa Čech, Moravy a Slezska. Nechte si připomenout něco z české kultury, co možná už víte, nebo nevíte, nebo jste věděli a zapomněli…

Vejce

Vejce je symbolem života, nového začátku, plodnosti, ale i smrti. Velikonoce připomínají také život i smrt. Jsou to největší křesťanské svátky oslavující zmrtvýchvstání Ježíše Krista. I samotné jaro je novým začátkem celého koloběhu přírody a života.

Vařená vejce se různými technikami malují a na Velikonoční pondělí dávají příchozím koledníkům. Malovaným vejcím se od 19. století říká kraslice. Do té doby se jim říkalo podle techniky zdobení, např. slaměnky, rejsky, straky, malůvky atd.

I barvy na kraslicích mají svůj význam, stejně tak jako stuhy na pomlázce. Jaký? Čtěte dál. 

Beránek

Beránek symbolizuje mláďátka a nový život. Má také křesťanský význam a symbolizuje obětování Ježíše Krista.

Mazanec

Od 18. století známe mazanec v podobě sladkého pečiva s rozinkami, který má kulatý tvar a na vrchu je naříznutý do kříže, který má opět křesťanský symbol. Kulatý tvar připomíná v nadcházejících dnech přibývající slunce.

Vrbové kočičky

Na Květnou neděli (týden před Velikonocemi) se v kostelech symbolicky světí vrbové kočičky.

V minulosti jim byla přisuzována zvláštní moc. Lidé věřili, že posvěcené vrbové kočičky je budou chránit před zlou mocí. Přidávaly se proto do jídla lidem i dobytku. Proutek s posvěcenými vrbovými kočičkami zapíchl hospodář do rohu pole, aby tím tak zajistil dobrou úrodu.

Pomlázka

Upletená pomlázka z mladých vrbových, březových či jalovcových proutků měla mít omlazující účinek. Chlapci chodívali za děvčaty a pomlázkami je jemně šlehali pro zdraví a mládí. Děvčata jim pak mj. na pomlázku vázaly stuhy. Modrá stuha značila naději, zelená sympatie, žlutá odmítnutí a červená lásku.

A co si myslíte, že samotná pomlázka symbolizovala? Pokračujte ve čtení na mém webu

Najdete tam zajímavosti nejen o Velikonocích. Nechte si připomenout něco, co už možná víte, nebo nevíte, nebo jste věděli a zapomněli.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama