reklama

Jak by žila Barbie za socialismu? Vodka nesmí chybět. Ruska sbírá za snímky ceny

Barbie s Kenem sedí u stolu, ona je v županu, na hlavě má ručník, on si v nátělníku čte noviny. Na šňůře visí spodní prádlo a na stole je vodka Stolichnaya. Takhle vypadá jedna z fotografií ruské umělkyně Lary Vychuzhaninové, která už sedm let fotí panenky Barbie a sbírá za ně fotografické ceny.

Prohlédnout grafiku
Foto: Lara Vychuzhanina

Ruská fotografka Lara Vychuzhaninová profesionálně fotí panenky Barbie už sedm let. V roce 2017 získala za svou kolekci fotografií k tématu "komunální byt" první místo v soutěži Doll Photography Award. "Focení Barbie je symbióza dvou věcí, které miluji - panenek a fotografie," vysvětluje motivaci své tvorby Vychuzhaninová. 

Ruská umělkyně vzala poprvé fotoaparát do ruky už jako dítě, stejně tak jako si odmala ráda hrála s panenkami. Než se začala specializovat na fotografie Barbie a ženský portrét, několik let fotila dětské produkty pro katalogy a návštěvníky soutěže formule 1 v závodních autech.

"Focení Barbie je pro mě vyjádřením kreativity ve své čisté formě, tato práce nemá žádné specifické poslání. V první řadě musím přemýšlet nad konceptem, následně najít, jak byla situace ztvárněná v reálu, a pak vytvořit rekvizity. To je nejdražší fáze projektu," vysvětluje Vychuzhaninová. 

Když se v roce 2017 přihlásila do fotografické soutěže specializující se na fotografie panenek Doll Photography Award, vylosovala si téma "komunální byt". "Během dvou týdnů musela vymyslet, jak téma ztvární, vytvořit rekvizity i samotné fotografie. Soutěž vyhrála a její fotografie panenek visí v soukromých sbírkách v Dubaji, Londýně i Amsterdamu. V současné době se naplno věnuje tématu ruské vesnice a tradičního stylu ruského života. 

Podívejte se do galerie na život Barbie a Kena za socialismu i na poslední tvorbu této umělkyně. 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama