reklama

Banky drtí klienty. Boj o poplatky vyřeší Ústavní soud

Zprávy z Aktuálně.cz pro Insider

Praha - Iniciativa Poplatkyzpět.cz posunula spor o poplatek za správu či vedení úvěrového účtu k Ústavnímu soudu. Reaguje tak na nepříznivý vývoj pro ni a její klienty, kdy obvodní pražské soudy zatím (k 11. prosinci) rozhodly celkem 93 sporů a z toho jen dva ve prospěch klientů bank.

Prvoinstanční soudy tedy v drtivé většině rozsudků souhlasí s bankami, že rozporované poplatky jsou v souladu se zákonem. Zástupci iniciativy Poplatkyzpět.cz si ale stále myslí opak, a proto se nyní prostřednictvím advokáta Petra Tomana obracejí na Ústavní soud.

"Chceme pro naše klienty využít všech zákonných možností pro získání neoprávněně účtovaných úvěrových poplatků klientům ze strany bank. Ústavní stížnost je posledním z nich. Věříme, že rozhodnutí Ústavního soudu bude jednoznačným poselstvím Ústavního soudu, že právo je na straně spotřebitelů," říká Daniel Paľko, předseda představenstva BSP Lawyer Partners, která je poskytovatelem služby Poplatkyzpět.cz.

K Ústavnímu soudu stížnost míří z toho důvodu, že v rozhodnutých sporech nepřesahovala sporná částka hranici 10 tisíc korun, a šlo tedy o takzvaný bagatelní spor, ve kterém je rozhodnutí prvoinstančního soudu rovnou pravomocné a nedá se proti němu odvolat.

Dítě roku 68 a brutalistní klenot. Mohutnost InterContinentalu zjemňuje nádvoří | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama