reklama
 

Babičce je 23 let, prababičce 40: světový rekord!

Třiadvacetiletá Rifica Stanescu otěhotněla ve dvanácti letech a porodila dceru Mariu. Ta se pomamila: otěhotněla už v jedenácti a dala život synovi Ionovi.

Foto: Profimedia

Třiadvacetiletá Rifica Stanescu otěhotněla ve dvanácti letech a porodila dceru Mariu. Ta se pomamila: otěhotněla už v jedenácti a dala život synovi Ionovi.

Rifica, maminka dvou dětí z rumunské vesnice Investi, se tak ve věku 23 let stala pravděpodobně druhou nejmladší babičkou na světě. A svou matku Maríu učinila ve čtyřiceti letech nejmladší prababičkou světa - druhá v pořadí, Francouzka Edna Bertonelle, za ní následuje až s velkým odstupem osmi let.

Lásce neporučíš!

Rifica pochází z rumunské romské rodiny, kde jsou nezletilé nevěsty součástí letité tradice. V romské kultuře je totiž panenství ceněno stejně jako věno. Dívky se proto vdávají mladé, aby si novomanželé byli jisti, že se stanou prvním mužem jejich života. Ztráta panenství znamená, že je dohoda o sňatku zrušena."

"Byla jsem od svých dvou let přislíbena chlapci z jiné rodiny, ale nechtěla jsem ho," přiznala babička Rifica. Ona sama utekla z domu jako jedenáctiletá se svým vyvoleným - prodejcem šperků Ionelem Stenuscu. Ten byl jen o dva roky starší. "Chtěla jsem si jej vzít, a tak jsem souhlasila s tím, že spolu strávíme noc. Poté nás už samozřejmě nikdo nemohl rozdělit. Vznikla z toho spousta rvaček, táta dokonce napadl mého manžela s nožem. Chtěl po něm odškodné 500 000 lei jako kompenzaci za moji poctivost. Mě rodiče zavřeli doma, ale do tří dnů jsem utekla, abychom mohli být spolu," vzpomíná.

Do roka se narodila malá María, rodina Stenuscu nahradila Rifičinu tátovi věno a manželé zůstali spolu. Máma si přála pro dceru jiný život, nedokázala však holčičku přinutit, aby zůstala ve škole. Malá María šla v matčiných stopách: utekla z domu a otěhotněla v jedenácti letech. "Ani jsem jí nezkoušela svatbu rozmluvit, je to tradice. Tak to prostě má být," krčí rameny Rifica. Z vnuka má nakonec radost: "Přála jsem si pro Marii něco jiného - a pro sebe také. Ale jsem šťastná, že mám vnuka. Ion je skvělý chlapec. Vždycky je dobré mít kluka, ti nemusí v životě tolik trpět jako holčičky. Už teď má vybranou nevěstu, je jí osm let." Malý Ion nakonec smířil i babičku a prababičkou: starší Mariíu obměkčilo, že ani Rifica nedokázala dceru uhlídat.

Babičky pod třicet

Za nejmladší babičku světa je považována Nigerijka Mum-Zi z Calabaru. Maminkou se stala v 8 a babičkou v 17 letech. Rumunka Rifca Stanescu drží čestné druhé místo s věkem 23 let. Třetí v pořadí je pětadvacetiletá Sicilanka z města Adrano: matkou se stala ve 13 a babičkou vnuka v 25 letech.

Následuje 26-tiletá Britka z města Rotherham, která sama porodila ve 14 letech. Otcem dítěte se stal třiadvacetiletý přítel novopečené babičky. Čilý chlapík přivedl do jiného stavu zároveň matku i dvanáctiletou dceru, obě porodily s rozdílem deseti dnů… Byl odsouzen na sedm let, ale po odvolání mu byl trest zmírněn na polovinu. O dva roky později otěhotněla dcera znovu, tentokrát se sedmnáctiletým přítelem.

Další rekordmanky: Larisa z ukrajinského Charkova se stala maminkou v 17 a babičkou v 28 letech, Australanka Kasey Leach se stala babičkou v 28 letech, Italka Julia Elia poprvé otěhotněla jako patnáctiletá a babičkou se stala v 29 letech. Ve stejném věku se staly babičkami i Sicilanka Maria z Adrana (žeby prokleté město?), Američanky Flora M. Davis a Leticia Magee, Norka Trine Andreassen a Britka Kelly John. Ta měla dceru Tiu ve 14 letech - a ve stejném věku se stala matkou i ona: "Má nejhorší noční můra vždy byla, že Tia zopakuje mou chybu a otěhotní mladá. Když jsem se dozvěděla, že se to skutečně stalo, zbledla jsem jako stěna a rozplakala jsem se," přiznala novopečená babička časopisu The News of the World.

zdroj: dailymail.co.uk, en.wikipedia.org

Vloupání na přehlídkové molo. Pařížskou komičku vykázala až Gigi Hadid | Video: Reuters/AP
reklama
reklama
reklama