reklama
 

Azavak, plachý obr s velkým srdcem, kterého v dešti bude více než obtížné dostat ven a v chladnu a v zimě bude potřebovat na zahřátí teplý obleček.

Popis plemene

Azavak je štíhlý, vysokonohý pes, který již na první pohled působí velmi elegantně. Toto plemeno má obdélníkovou stavbu těla a jsou u něj důležité následující proporce: délka těla vůči výšce v kohoutku by měla být v poměru 9:10 (u fen se může tento poměr mírně lišit), hloubka hrudníku k výšce v kohoutku musí být zhruba v poměru 4:10, délka čenichu vůči hlavě je v poměru 1:2 a šířka lebky vůči délce hlavy je stejná jako hloubka hrudníku k výšce v kohoutku, tedy 4:10.

Výška psa v kohoutku je v rozmezí 64 cm až 74 cm, fenky jsou o něco nižší a jejich výška v kohoutku je mezi 60 cm až 70 cm. Váha psa se pohybuje od 20 kg do 25 kg a fenky okolo 15 kg až 20 kg. Azavak se dožívá vysokého věku a to kolem 12 let.

Plemeno má dlouhou a poměrně úzkou hlavu. Čenich je obvykle černý nebo hnědý. Oči azavaka mají mandlový tvar a jsou poměrně velké a tmavé nebo jantarové. Zvláštností jsou pigmentovaná víčka. Uši mají tvar obráceného písmene V se zaoblenými konci, jsou dosti vysoko nasazené a vždy svěšené. Krk je dlouhý, osvalený a štíhlý. Azavak má dobře vyvinutý, hluboký, dlouhý ne však příliš široký hrudník s viditelnými žebry. Břicho je vtažené. Ocas je dlouhý, nesený nízko. Srst je krátká, jemná a bez podsady. Barva srsti může být písková (ve všech odstínech) až po tmavě červenou. Typická je bílá skvrna na hrudi a špičce ocasu.

Povaha plemene

V azavakovi i po domestikaci zůstaly určité rysy jeho divoké a plaché povahy. Neberte to však jako jeho slabost, ale jako jednu z jeho silných stránek. Tento pes byl po dlouhé generace vychováván k lovu a k samostatnosti. Azavak zbožňuje aportování, pohyb a dlouhé procházky. I když je někdy trochu svéhlavý, pokud si ke své lidské rodině vytvoří pouto, stává se z něj opravdový něžný, přátelský, láskyplný, přítulný člen rodiny a taktéž nenahraditelný hlídač. S dětmi v rodině si vytváří skvělý vztah a stejně tak se chová i k cizím dětem. Ovšem od cizích dospělých si drží odstup a dalo by se říci, že je rezervovaný až nedůvěřivý. Toto plemeno je zvyklé žít ve smečkách, ke své lidské rodině velmi tíhne a není rád sám, doslova vyžaduje neustálou pozornost a přítomnost rodiny (není však dotěrný).

Charakteristické rysy

- živý
- pozorný
- vůči cizím rezervovaný
- něžný
- láskyplný

Chov

Dle Mezinárodní kynologické federace patří azavak do skupiny X. Chrti, sekce 3 – krátkosrstí chrti, bez pracovní zkoušky. V České republice je oficiální zkratka azavaků AZ. Více informací se můžete dočíst na stránkách chovatelských stanic tohoto plemene například na stránkách www.azawakh.cz.

Výchov a péče o psa

Základní výchova plemene azavak není příliš snadná. Azavak je přirozeně plaché plemeno, proto se mu musí věnovat dostatek času, péče a úsilí, aby tuto plachost ztratil. Důležité je azavaka seznamovat s cizími lidmi, různým prostředím a různými situacemi, se kterými se může běžně setkat.

Péče o srst je snadná a nevyžaduje speciální péči. Postačí, když ji občas očistíte vlhkým hadříkem a období línání vykartáčujete. Azavak nemá rád vodu, proto koupání omezte na minimum.

Jako každé plemeno, tak i azavak potřebuje při výchově spravedlivou a díky plachosti i laskavou ruku. Patří ke psům, kteří se nové povely naučí velmi snadno a velmi dlouho si je i pamatují.

Cena za štěně azavaka se může pohybovat v rámci tisíců až desetitisíců. Opuštěného azavaka si můžete adoptovat i ve starším věku http://www.adopcechrtuforum.cz/gral.html.

Historie

Azavak je velmi staré plemeno, pocházející ze střední pánve Nigérie nebo také z údolí Azawakh. Tito psi sloužili nomádům jako skvělí hlídači, které doprovázeli na cestách, ale také lovili antilopy a zajíce. Azavak byl považován za jakýsi symbol přepychu. Předkem tohoto plemene jsou orientální chrti. Díky tomu byl azavak velmi dlouhou dobu na soutěžích považován a hodnocen podle těchto chrtů, kteří mají však rozlišnou stavbu těla, což ho poškozovalo. Teprve až v 70. letech 20. století bylo plemeno azavak přechodně uznáno za čistokrevné a začal jeho chov.

Podobná plemena

Polský chrt
Greyhound
Maďarský chrt

Související články

reklama

Komerční tip

reklama