reklama

Antibiotika

Antibiotikum je lék, který odstraní mikroorganismy a zabrání tak nemocem jako je angína, střevní chřipka, zánět středního ucha, zápal plic a ostatní nemoci.

Je známo více jak 6000 látek s antibiotickými účinky. Antibiotika působí proti bakteriím, některé fungují proti houbám a parazitickým prvokům. Antibiotika se používají převážně k léčbě infekčních stavů, ale někdy i preventivně. V dnešní době si tělo bohužel na antibiotika už zvyklo a tolik nefungují, protože se chybně předepisují na rýmu či chřipku. Mezi nejznámější antibiotikum patří penicilin.

Při používání antibiotik dochází k nežádoucím účinkům. Ženy při užívání antibiotik musí dbát na svou mikroflóru a užívat spolu s nimi doplňky stravy, které narušenou mikroflóru a přirozené prostředí v pochvě upravují. Při nevhodném užívání antibiotik mají ženy problémy s kvasinkovými infekcemi, které se projevují pálením a svěděním v oblasti pochvy.

Kromě poškození přirozené mikroflór, narušují někdy antibiotika i funkci ledvin, jater, kostní dřeně nebo jiných orgánů. Dále mohou antibiotika vyvolat alergické reakce. Od vyrážky až po anafylaktický šok, který se projevuje otokem hrdla, dušností a poklesem krevního tlaku či oběhovým selháním.

Antibiotika neúčinkují při onemocnění viry. Antibiotika nezapůsobí na chřipku, spalničky, zarděnky, nachlazení a na infekci krku.

Antibiotiky se nechte léčit jen v nezbytných případech. Pokud vám lékař prášky předepíše, zahajte léčbu okamžitě. Dodržte délku podávání a dávkovací intervaly a chraňte se před infekcí.

Antibiotika se někdy dávají také jako prevence u nemocných, u kterých infekce neprobíhá. Jde o pacienty, u nichž je vysoké riziko vzniku infekčních onemocnění po kontaktu s bakteriemi jako jsou například lidé s oslabeným imunitním systémem, lidé s poškozenou srdeční chlopní a lidé po těžkých operací,

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama