reklama

Angela Merkelová je potřetí německou kancléřkou

Zprávy z Aktuálně.cz pro Insider

Berlín - 462 hlasů pro, 150 proti. Angela Merkelová byla v Berlíně potřetí zvolena německou kancléřkou. V jednacím sále pod skleněnou kupolí Bundestagu Merkelovou podpořilo přes 90 procent členů poslaneckých klubů pravicové CDU/CSU i levicové SPD.

Staronová kancléřka následně odjela do zámku Bellevue, kde z rukou prezidenta Joachima Gaucka převzala pověřovací listinu. "Srdečně vám gratuluji, přeji šťastnou ruku a úspěch," popřál jí ke zvolení Gauck.

Čtyřicet dva poslanců nové vládní koalice řeklo Merkelové v parlamentu "ne", nebylo přítomno nebo se hlasování zdrželo. "Volbu přijímám a děkuji za důvěru," řekla pak povinnou formulku Merkelová. Před její poslaneckou lavicí (přesněji stolem a modrým křeslem) se následně vytvořila dlouhá fronta.

Stáli v ní i ti, kterým stranická příslušnost velela pro největší politickou star v Německu ve volbě kancléřky nehlasovat. Mezi prvními gratulanty byli předseda SPD, vicekancléř a budoucí šéf mocného ministerstva hospodářství a energetiky Sigmar Gabriel. A hned za ním i Peer Steinbrück, hlavní soupeř Angely Merkelové v boji o křeslo spolkové kancléřky v zářijových volbách.

Dítě roku 68 a brutalistní klenot. Mohutnost InterContinentalu zjemňuje nádvoří | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama