reklama

Aby grilování nemělo chybu! Zkuste dodržovat tato pravidla

Co může být příjemnějšího než posedět s přáteli na čerstvém vzduchu a k tomu si na grilu nachystat něco dobrého na zub? Dopřejte si dokonalý gurmánský zážitek, kterému se nic nevyrovná.

Foto: archiv PR

Grilování k létu prostě patří. Všichni ho milují, protože je skvělou příležitostí vidět se s lidmi, které máme rádi, a navíc trošku rozmazlit své chuťové pohárky nějakou tou opečenou delikatesou.

Navíc grilování je velmi snadné a zvládne ho i ten, kdo si s vařečkou jinak netyká. Dejte si ale záležet na přípravě party, aby výsledek byl dokonalý. Předem si promyslete si, co všechno chcete grilovat. Hlavní zásada plánování zní: volte čerstvé a kvalitní suroviny, nejlépe v bio kvalitě. Jinak se ale vaší kulinární fantazii meze nekladou.

Záplava chutí a vůní

Menu na grilování může být skutečně velice pestré. Nejčastěji se samozřejmě připravuje libovolný druh masa naložený v různých marinádách - ty tvoří kombinace olivového oleje, koření a bylinek.

Na rozpálený rošt ale můžete "hodit" rovněž zeleninu. Grilovaná cherry rajčata, paprika, cuketa nebo lilek se hodí jako hlavní chod i jako netradiční a zdravá příloha. Zeleninu stačí nechat asi hodinu předem odležet a po sejmutí z grilu jen lehce pokapat olivovým olejem, osolit a skutečná delikatesa je hotova. Nebojte se ani nových chutí. Takový grilovaný ananas či mango si určitě zamilují hlavně vaše děti.

Na co ještě nezapomenout

Na stole by se rozhodně měla objevit také čerstvá zelenina, která kromě vitaminů obsahuje vlákninu důležitou pro trávení. Abyste udělali něco pro svou štíhlou linii, vyměňte těžké majonézové salátové zálivky za kombinaci olivový olej a balsamico, případně lehkou jogurtovou zálivku s česnekem a špetkou soli. Také dip k masu si nachystejte doma z čerstvých surovin. Stačí smíchat trochu zakysané smetany, bílého jogurtu a bylinky (například pažitku, koriandr nebo bazalku), dochutit solí, pepřem a dokonalý doplněk k jakémukoli grilovanému kousku je na světě.

Hlavní surovina rozhoduje

Jen málokteré grilování se pochopitelně obejde bez masa. Ať už dáváte přednost hovězímu, kuřecímu nebo vepřovému, velmi podstatná je jeho kvalita. Pouze na skutečně dobrém mase si totiž skvěle pochutnáte. Sázkou na jistotu jsou produkty ekologického zemědělství s garantovaným původem. Pokud tedy hledáte opravdu kvalitní kus, neleňte a zajeďte si pro něj přímo na bio farmu, kde krávy žijí v ideálních podmínkách. "V ekologickém chovu je skot chován na pastvě, což je pro zvířata přirozené. Maso je velmi kvalitní," poukázala Kateřina Urbánková, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců. Zásadní je také způsob porážky. Před poražením bývá skot z ekologicky šetrného zemědělství v místě ustájen, aby si zvykl na okolní prostředí a nebyl vystaven stresu. Stresové hormony se totiž vyplavují do masa a ničí jeho kvalitu.

Bio steaky se vyznačují křehkostí a lahodnou chutí, a to především díky dostatečné vyzrálosti masa. Pastevní způsob chovu přispívá k větší hodnotnosti masa a je pro zvířata přirozenější. Ekologické zemědělství je environmentálně prospěšné a pomáhá zachovávat v dobrém stavu půdní a vodní systém. Právě farmy, které hospodaří v bio režimu, zvířatům nabízejí ideální prostředí i podmínky pro život.

Pro maso z ekologického zemědělství hledejte na obalu zkratku BIO - biozebru či biolist. Pouze tato loga dokládají, že se jedná skutečně o certifikovanou surovinu, a vám dávají jistotu, že nic nepokazí úspěch vaší letní party.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama