reklama

Facebook versus Instagram: Co je lepší a proč?

Nudí vás Facebook? A nebude pro vás lepší Instagram? Máme pro i proti.

Foto: Isifa/Thinkstock

Zatímco Facebook máme (skoro) všichni už léta, Instagram teprve objevujeme. I když počet jeho uživatelů začal ve zhruba posledním roce rapidně růst. Která z těchto sociálních sítí je ale lepší?

Je jasné, že na obou je něco dobrého a něco špatného. Například zatímco Facebook můžete pohodlně používat ze všech zařízení od počítače přes tablet až po mobil, Instagram je určen především pro chytré telefony. Na počítači sice funguje, ale některé funkce tu jsou celkem zásadně omezeny.

Facebook je také všestrannější než Instagram. Můžete si přes něj prohlížet příspěvky přátel, získávat zpravodajské informace, posílat zprávy. Instagram je oproti tomu zaměřen jen na fotky. Komentáře se k nim přidávat dají, ale dlouhé texty se tu moc nenosí.

Krásné fotky z celého světa

Jistý rozdíl je také v soukromí. Obě sociální sítě jdou samozřejmě nastavit tak, aby vaše příspěvky viděli jen lidé, kterým to povolíte. Pokud máte profily otevřené, na Facebooku se k vašim příspěvkům zpravidla moc cizích lidí nedostane. Naopak na hodně otevřeném Instagramu se k nim cizí uživatelé dostanou v podstatě stejně často a snadno jako ti spřátelení, obzvlášť pokud umíte pracovat s takzvanými hashtagy. 

Samozřejmě to funguje i opačně - k vám se bez většího úsilí dostanou velmi zajímavé fotky od lidí z celého světa, zatímco na Facebooku byste takové stránky nebo uživatele museli pracně hledat.

Zároveň to ale znamená, že vůbec nemáte přehled o tom, kdo všechno vaše fotky vidí, ale pak už je samozřejmě na vás, abyste zvážili, co a jak chcete na internetu prezentovat.

Instagram je pozitivnější

Jak už jsme nastínili, největší rozdíl v těchto dvou sociálních sítích je v jejich obsahu. Díky tomu, že na Instagram dáváte jen fotky, svádí to k tomu prezentovat tu jen to hezké a pozitivní. Zatímco na Facebooku najdete i negativní zážitky, stížnosti, nebo dokonce vzájemné napadání a hádky. Nic takového se na Instagramu nekoná. Tedy alespoň většinou, výjimky se samozřejmě najdou.

Pokud vás tedy negativní vyznění, se kterým se na Facebooku jistě celkem často setkáte, už trochu nudí nebo štve, běžte na Instagram. Obklopovat se hezkými věcmi bude příjemnější. Mimochodem, na Instagramu se také mnohem méně často setkáte s gramatickými chybami a neuměním se vyjádřit. Ne že by snad jeho uživatelé byli samí lingvisti, ale prostě se tu toho tolik nenapíše.

Nemusíte být vtipní a moudří

Na Instagramu také není třeba být třeskutě vtipní a moudří, abyste získali spoustu "lajků". Vlastně stačí jen vyfotit něco aspoň trochu zajímavého. Nemusíte přitom ani umět fotit, protože fotku si přímo v aplikaci Instagramu upravíte, přidáte správný filtr a cool obrázek je na světě.

Na druhou stranu tu možná začnete sledovat své oblíbené herce a zpěváky anebo třeba známé s trochu zajímavějším zaměstnáním, vyšším platem, příbuznými na Floridě nebo jinou možností cestovat a začne vás frustrovat, že vy vlastně nemáte zase tolik, co fotit.

Čtěte také: Fotíte mobilem? Pár triků, které fotku vylepší!

To má mimochodem za důsledek fakt, že na Instagramu se děláme ještě mnohem lepšími než na Facebooku. I z obyčejné procházky se psem, na kterou se nám nechtělo a ještě nám při ní byla zima, díky filtrům a hashtagům jako #besttime nebo #ilovemylife uděláme ten nejsenzačnější zážitek.

Pokud vám tohle nevadí, počítáte s tím a udržíte si nadhled, pak si Instagram perfektně užijete. Pokud máte raději realitu, informace a vyjadřování se slovy, nikoli obrázkem, pak je pro vás lepší Facebook. I když ani jeho uživatelé velmi často nejsou těmi, kterými jsou ve skutečnosti.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak se změní náš život v příštích 20 letech?

10 nejlepších a dojemných knih, u kterých si pobrečíte

5 nejtemnějších tajemství, jež mají ženy před manžely

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama